Son Dakika: 2020 2021 İlkokul, ortaokul ve liselerde Yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak ve kaçıncı sınıflar okula gidecek

MEB Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamada diğer kademe ve sınıflar için yapılan değerlendirmenin devam ettiğini açıkladı. Ziya Selçuk: Okul yönetimleri, uyum programının 21-25 Eylül 2020 haftasında hangi gün olacağına öğretmenlerle birlikte karar verecek. Uyum Programı, okul öncesi eğitim kurumlarında 30’ar dakikalık 5 etkinlik saati olacak şekilde 1 gün, İlkokul 1. sınıflarda ise 30’ar dakikalık 5 ders saati ve aralarda 10’ar dakikalık teneffüsler olacak şekilde 1 gün üzerinden planlanacak.

MEB Bakanı Ziya Selçuk’tan okulların açılmasına ilişkin son değerlendirmeler.

Ziya Selçuk: Okul yönetimleri, uyum programının 21-25 Eylül 2020 haftasında hangi gün olacağına öğretmenlerle birlikte karar verecek. Uyum Programı, okul öncesi eğitim kurumlarında 30’ar dakikalık 5 etkinlik saati olacak şekilde 1 gün, İlkokul 1. sınıflarda ise 30’ar dakikalık 5 ders saati ve aralarda 10’ar dakikalık teneffüsler olacak şekilde 1 gün üzerinden planlanacak.

MEB Okullar ne zaman açılacak? sorusunu yanıtladı: İlkokul ortaokul ve liseler için okullar ne zaman açılacak, kaçıncı sınıflar okula gidecek? - Sayfa 2 - Eğitim Haberleri

YÜZ YÜZE EĞİTİM KAÇINCI SINIFLAR İLE BAŞLAYACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan bilgilendirmeye göre yüz yüze eğitim önümüzdeki Pazartesi yani 21 Eylül’de başlıyor. Velinin onayının çok önemli olduğunu vurgulayan Bakan Selçuk, ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin uyum haftasında bir gün daha sonra ise haftada iki gün olacak şekilde okula gideceklerini belirtti.

Yazıda yüz yüze eğitimle ilgili şu maddelere dikkat çekildi.

1 Okulların açıldığı ilk hafta olan 21-25 Eylül 2020 tarihinde sadece bir gün okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokul birinci sınıflarda uyum programı, yüz yüze eğitim şeklinde gerçekleştirilecektir.

2 Yüz yüze uyum eğimlerinin hangi gün olacağı okul yönetimince planlanacaktır.
3 Okulun fiziki şartları da dikkate alınarak ihtiyaç duyulması halinde sosyal mesafe kuralına uygun şekilde şubedeki öğrenciler gruplara bölünerek yüz yüze eğitim yapılacaktır. Sınıf mevcudunun bölünmesiyle ortaya çıkan grupların okulla gelecekleri günler, birbirinden farklı olacaktır.

4 Okul öncesi eğitime ve ilkokul birinci sınıfa başlayan öğrencilerimizin okullardaki yüz yüze eğitime katılması zorunlu olmayıp velinin isteğine bağlı olacaktır.

5 Okul öncesi eğitimde günde 30’ar dakikalık beş etkinlik saati süreyle uyum eğitimi yapılacaktır.

6 Uyum haftasından sonraki 28 Eylül-2 Ekim 2020 tarihlerini kapsayan hafta ve devamında okul öncesi eğitim kurumlarında haftada iki gün olmak üzere günde 30’ar dakikalık beş etkinlik saati süreyle eğitim yapılacaktır. Diğer taraftan okul öncesi eğitimde 21 Eylül 2020 tarihine kadar eğitime yüz yüze devam eden kurumlarda bu tarihten itibaren de aynı planlama doğrultusunda eğitime devam edilecektir.

7 Okul öncesi eğitimde yerleşim yerini genel şartları, çocukların hazır bulunuşluk düzeyleri ve ihtiyaçları da dikkate alınarak eğitim programının gelişim alanları, kazanım, gösterge ve kavramlar bazında her öğretmen tarafından kendi sınıfına özgü biçimde ele alınması sağlanacaktır.


8 İlkokul birinci sınıflarda her biri 30’ar dakikalık beş saati süreyle uyum eğitimi yapılacaktır.

9 Uyum haftasından sonraki 28 Eylül- 2 Ekim tarihlerini kapsayan hafta ve devamında ilkokul birinci sınıflarda haftada iki gün yüz yüze eğitim yoluyla dersler işlenecek, ders saatleri arasında 10’ar dakikalık dinlenme süresi verilecek olup okul müdürlükleri tarafından teneffüs saatlerinde öğrenciler arasındaki sosyal mesafenin koruması için nöbet görevi de dahil olmak üzere gerekli b-planlamalar yapılacaktır.

10 İlkokul birinci sınıflarda yer alan diğer dersler ve ders saatleri uzaktan eğitim yoluyla canlı ders, EBA TV ve EBA portal uygulamalarıyla işlenecek.

11 İlkokul birinci sınıf derslerine ilişkin öğretim programlarındaki bütün kazanımların yüz yüze ve uzaktan eğitim yoluyla bir bütün şeklinde işlenmesi sağlanacak ve derslerin işlenmesi sırasında bakanlığımızca yayınlanan basılı ve dijital içeriklerden yararlanılacaktır.

Bakan Yardımcısı Mahmut Özer’in, il müdürlerini yüz yüze eğitimin uygulamasına ilişkin belirlenen usûl ve esaslar konusunda ayrıntılı bir şekilde bilgilendirmesiyle başlayan video konferansta, hazırlıklara ilişkin tüm detaylar paylaşıldı ve belirlenen plan çerçevesinde hazırlıkların en kısa sürede tamamlanmasını istedi.

Mehmet Ali Özkan

kodamcasi.com ekibi olarak önceliğimiz daima siz sevgili okurlarımız. 2-3 yılı aşkın süredir aktif olarak İnternet sektöründe yer almaktayım. Amacımız siz değerli okurlarımıza doğru ve hızlı haberi yayınlamak.Hedefi Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS) Veri Bilimci (Veri Analisti)

2 thoughts on “Son Dakika: 2020 2021 İlkokul, ortaokul ve liselerde Yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak ve kaçıncı sınıflar okula gidecek

 • 16 Eylül 2020 tarihinde, saat 16:15
  Permalink

  Okullar açılırsa çok saçma olmazmi?

  Yanıtla
 • 16 Eylül 2020 tarihinde, saat 16:16
  Permalink

  Evde çok sıkıldık okullar açın lutfennn 😥

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir