2025’ten Sonra Çıkan Otomobilin Şansı Olmayacak!

Habertürk köşe yazarı Fatih Altaylı’yı röportaj için şirkete davet eden TOGG CEO’su M.Gürcan Karakaş; 2025’ten sonra piyasaya çıkan bir otomobilin şansı olmayacağını ve başarı için belirledikleri 8 ön koşulu açıkladı.

Habertürk’teki köşesinde yeni yazısını paylaşan gazeteci Fatih Altaylı, yazısında “Türkiye Otomobil Girişim Grubu (TOGG) CEO‘su Gürcan Karakaş‘ın daveti üzerine şirketin merkezini ziyaret ettiğini ve Karakaş ile gerçekleştirdiği röportajın detaylarını aktardı.

Gurcan-Karakas-1577366422_MGK_foto_1-1-602x350-1 2025'ten Sonra Çıkan Otomobilin Şansı Olmayacak! Haberler Teknoloji

Türkiye’nin Otomobili’nin yerlilik durumu ile ilgili Altaylı’yla röportaj yapan Karakaş; “Fikri mülkiyeti kesinlikle bizde olacak. Biz her şeyi tarif edeceğiz, onlar geçmiş tecrübelere göre bu tarifi ürünleştirme aşamasında bize destek olacaklar. Ama tüm haklar bizde olacak.” dedi.

5e179d615542820d443ccf5e 2025'ten Sonra Çıkan Otomobilin Şansı Olmayacak! Haberler Teknoloji

TOGG’un elektrikli otomobil arasındaki yeri hakkında da konuşan M. Gürcan Karakaş; “Bu işe başlamak için fırsat penceresi 10 sene boyunca açık kalmayacak. Bu fırsat aralığı 2021-2024 arasında açıktı. Pandemi dolayısıyla 1 yıl sarktı. 2023-2025 arası açık. Biz o güne yetişmek zorundayız. 2025’ten sonra piyasaya çıkacak bir otomobilin şansı olmayacak” şeklinde konuştu.

Altaylı’nın yazdığına göre TOGG, başarı için 8 ön koşul seçmiş durumda.

Screenshot_1-2-1024x620 2025'ten Sonra Çıkan Otomobilin Şansı Olmayacak! Haberler Teknoloji

TOGG’un başarı için belirlediği 8 ön koşul:

1) Bir fırsat olması için birinci koşul. Bugün megatrendlerin tetiklediği bir fırsat var. Bu fırsat penceresinin de 2022’de kapanacağı tahmin ediliyordu. Ancak pandemiden ötürü bu süre biraz daha uzadı.
2) Küresel rekabet güücne sahip bir marka yaratmak ve hedeflenen pazar payına ulaşmak için gerekli ürün portföyünü oluşturmak.
3) Maliyet ve karlılık hedefini yakalamak.
4) Ülkemize ait fikri mülkiyet hakları ortaya çıkarmak.
5) Konusunda uzman çok yönlü (multi disipliner) kişilerden oluşan bir takım ve müşteri odaklı, çevik ce özerk yapısı olan bir organizasyon yaratmak.
6) Dünya standartlatında kalite yakalanması bir yana bu hedef de aşılarak beklentilerin üzerinde olumlu sürprizler yapmak. (Bir iş yapılmaya değer ise, en iyi şekliyle yapılmalı).
7) Ekosistem: Akıllı araç ile akıllı nesnelerin bağlantısı. Otonom sürüş ile 3. Yaşam alanına dönüşmesi ve mobilitenin sadece ulaşım olmaktan çıkıp nesnelerle bağlantılı bir servis haline dönüşmesi. (Mobility as a Service, Connected Everything)
8) Finansman: Uzun soluklu, kararlı bir yatırım gücü.

İlgili Haber  Starship SN10 başarılı bir inişin ardından patladı

Röportajın tamamına buradan ulaşabilirsiniz:

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com Yöneticisi

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!