AB liderleri Türkiye’yi ziyaret edecekler; Brüksel’in ilişkileri iyileştirme planı nedir?

AB liderleri önerilerini salı günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunarak Türkiye ile ekonomik ilişkilerin kademeli olarak yeniden başlaması ve bu ülkeye yerleşen mültecilere nasıl destek olunacağını özetleyecekler.

Belirlenen günde, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ve Türkiye’nin başkenti Ankara’daki Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula van der Leyen’in 26 Mart’ta AB liderleri toplantısına dayanan bir yol haritasıyla ilgili Türkiye ile görüşecekler.

İnsan hakları ve hukukun üstünlüğü konuları Brüksel’in Türkiye ile ilgili endişeleri arasında ve Bu yol haritasının önemli eksenlerinden biridir.

Charles Michel daha önce Avrupa Birliği’nin Erdoğan’ın uzun süredir devam eden ikili iş birliği arzusunu karşılamayı kabul ettiğini belirtmişti. Ancak, “AB’nin de bu ilişkiyi geliştirmek için bir çerçevesi var ve Türkiye’nin davranışını yumuşatması çok önemli. İşte bu yüzden Brüksel temkinli.”

Salı günkü toplantı, bir yandan başta Almanya, İtalya ve İspanya olmak üzere AB üyelerinin, diğer yandan Yunanistan, Kıbrıs, kuzey Avrupa ve Fransa’nın Türkiye ile müzakerelerde “ciddi görüş ayrılıkları” yaşadığı bir dönemde gerçekleşecek. Ancak 26 Mart görüşmesinde sendika liderleri Ankara ile görüşmelerde benimsenen yaklaşıma oybirliğiyle katıldı.

Görüşmenin hedefi

Avrupa Birliği, gümrük birliğini modernize etmeye hazırlanıyor. Bu kapsamda 2019 yılında askıya alınan güvenlik, çevre ve sağlık konulu görüşmelere devam edilecektir.

AB dış politika sorumlusu Josep Borrell salı günkü toplantı ve müzakerelerin yeniden başlamasını AB-Türkiye ilişkilerinde “yeni bir sayfa” olarak nitelendirdi.

Avrupalılar ayrıca mülteciler konusunu da ele almak istiyorlar. Yaklaşık 4 milyon Suriyeli mülteci hala Türkiye’de ikamet ediyor. Bir AB yetkilisi, “Bu mülteciler ülkede uzun süre kalacaklar ve İnsani yardımlar artık yeterli değil. Artık bir bütçe yardımı değil, iş birliği ve kalkınma meselesi.” dedi.

RTS35DWP-1024x680 AB liderleri Türkiye'yi ziyaret edecekler; Brüksel'in ilişkileri iyileştirme planı nedir? Haberler

Van der Leyen, Türkiye’den sonra Ürdün’e gidecek. 600.000’den fazla Suriyeli mülteci, Ürdün de kabul edildiler.

İlgili Haber  Avrupa Konseyi Başkanı: Demokrasi ve hukukun üstünlüğü tehdit altında

Salı günkü toplantısı, Türkiye ve Avrupa Birliği’nin gergin bir yıl geçirdiği bir yıl dan sonra yapılıyor.

Doğu Akdeniz’de Yunan sularında ve Kıbrıs’ta Türk doğalgazı keşfi gibi tedbirlerin yanı sıra Ankara’nın Suriye, Irak, Libya ve Karabağ’daki çatışmalara müdahale etmesi Brüksel’den sert tepkilere neden oldu.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!