ABD savunma politikası tasarısı, Suudi Arabistan için nükleer enerji denetimi gerektiriyor

ABD savunma politikası tasarısı, Suudi Arabistan için nükleer enerji denetimi gerektiriyor

Timothy Gardner tarafından

WASHINGTON (Reuters) – Suudi Arabistan ve nükleer enerji santralleri geliştirmek için ABD teknolojisini kullanmak isteyen diğer ülkeler, bu haftanın başlarında açıklanması beklenen savunma politikası tasarısına dahil edilmek üzere, yasalar uyarınca kapsamlı BM denetimlerini kabul etmelidir, iki Demokratik kongre yardımcıları Pazartesi günü söyledi.

Demokratik ABD Temsilcisi Bradley Sherman’ın öncülük ettiği tedbir, ülkelerin sözde Ek Protokolü imzalamasını gerektiriyor. Tedbir, BM’nin nükleer izleme örgütü olan Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın, ülkelerin nükleer silahlar için malzeme geliştirmediğinden emin olmak için nükleer enerji tesislerinde hızlı teftişler yapmasını gerektiriyor.

İki yardımcının söylediğine göre dil, Kongre’nin her yıl geçirmesi gereken az sayıdaki yasadan biri olan yıllık Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasasına dahil edildi. 700 milyar dolarlık NDAA faturası, aylar süren görüşmelerin ardından önümüzdeki günlerde açıklanabilir.

Başkan Donald Trump’ın yönetimi, iki nükleer enerji santrali kurmak isteyen ve bunu yapmak için ABD teknolojisini kullanabilecek Suudi Arabistan ile uzun süredir sessiz görüşmelerde bulunuyor.

Veliaht Prens Muhammed bin Salman geçen yıl ülkesinin nükleer silah istemediğini ancak rakibi İran geliştirirse peşine düşeceğini söylemesinin ardından milletvekilleri Suudi Arabistan’la yapılacak herhangi bir anlaşmada daha fazla gözetim arıyor. Kongre’de Suudi Arabistan’ın nükleer güç arayışına ilişkin endişeler, geçen yıl İstanbul’daki Suudi konsolosluğunda gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinin ardından arttı.

Nükleer silahların yayılmasını önleme uzmanları, tasarının tasarısına dahil edilmesinin iyi bir adım olduğunu, ancak Kongre’nin daha fazlasını yapması gerektiğini söylediler. Kötü haber şu ki, bu yasayı almak Suudi usulsüzlüklerini gerektirdi; Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Eğitim Merkezi’nin kâr amacı gütmeyen grup başkanı Henry Sokolski, iyi haber, nihayet elimize geçti ”dedi.

Eylül ayında, eski ABD Enerji Bakanı Rick Perry, Suudi yetkililere bir mektup göndererek nükleer enerjiyle ilgili herhangi bir anlaşmanın uranyum zenginleştirme veya yeniden işlemeden vazgeçmek için sözde bir taahhüt içermesi gerektiğini, nükleer silahlar için bölünebilir malzeme yapmanın iki yolunu içermesi gerektiğini söyledi.

İlgili Haber  Google Loon balonları Kenya’ya İnternet getirdi

Ayrı bir gelişmede, Cumhuriyetçi bir kongre yardımcısı, Senatör Ted Cruz’un, Rusya’dan Almanya’ya Baltık Denizi altında bir doğal gaz boru hattı olan Nord Stream 2’yi inşa eden şirketlere yaptırım uygulayan yasasının da NDAA tasarısına dahil edileceğini söyledi .

Trump yönetimi, kendinden önceki Obama yönetimi gibi boru hattına karşı çıkıyor ve bunun Rusya’nın birçok Avrupa ülkesi üzerindeki siyasi ve ekonomik gücünü artıracağını söylüyor.

Almanya ve Rusya, önümüzdeki yıl tamamlanması beklenen boru hattının ticari bir proje olduğunu söylediler.

(Timothy Gardner tarafından Raporlama; Dan Grebler tarafından Düzenleme)

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ekibi olarak önceliğimiz daima siz sevgili okurlarımız.
2-3 yılı aşkın süredir aktif olarak İnternet sektöründe yer almaktayım. Amacımız siz değerli okurlarımıza doğru ve hızlı haberi yayınlamak.

Hedefi Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS) Veri Bilimci (Veri Analisti)

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!