Açlık ve Yalnızlık beyinde aynı yeri paylaşıyorlar

Yeni bir araştırma, insanlar arkadaşlık etmeye can attığında, beyninin aynı kısmının yemek isterken olduğu gibi yandığını ortaya koyuyor. Bu Araştırma, sosyalleşmenin yemeye benzer temel bir insan ihtiyacı olduğunu belirtiyor.
Uzun süre yalnız kalmanın fiziksel ve zihinsel sağlığımız için kötü sonuçları vardır.
Medical News Today tarafından son birkaç yılda bildirilen araştırmalar, yalnızlığın bağışıklık sistemini zayıflattığını ve diyabet, demans, akıl hastalıklarına ve benzer hastalıklara yol açtığını gösteriyor.

substantia-nigra Açlık ve Yalnızlık beyinde aynı yeri paylaşıyorlar Haberler Sağlık Haberleri

Sosyal aktivite ve Favori yemekler


Sinirbilimciler, en sevdikleri yiyeceklerin veya sosyalleşmekten zevk alan insanların resimlerine baktıkları normal bir güne kıyasla, gönüllülerin beyin aktivitelerindeki değişiklikleri belirlemek için fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) kullandılar.
Bölge, yalnızca sosyal olarak yalıtılmıştı. Katılımcılar sosyalleşme resimlerine baktıklarında değil, aynı zamanda aç denekler yemek resimlerine baktığında daha aktif hale geldiler.
Yalnız yaşamaya zorlanan insanlar, aç bir insanın yemeğe can attığı gibi, sosyal etkileşimlere can atıyorlar. Araştırmalar sonucu, pozitif sosyal etkileşimlerin temel bir insan ihtiyacı olduğunu öne sürüyor.

Kişiselleştirilmiş görüntüler


Araştırmacılar, çalışmaları için çoğu üniversite öğrencisi olan 18-40 yaşları arasında 40 katılımcı aldılar.
Bilim adamları, her bir katılımcıdan en sevdikleri 20 yiyeceği ve sosyal aktiviteyi listelemelerini istediler. Daha sonra, tarama seansları sırasında istek uyandırıcı resimleri bulmak için kullandılar.

Gönüllüler, Sosyal izolasyon duygusu yaratmak için 10 saat boyunca özel odalarda yalnız kaldılar. Bu odalarda gönüllülere ait herhangi bir elektronik cihaz bulunmuyordu. Bu odalar, sadece duvarlardan ibaret olup, onlarda herhangi bir pencere bulunmuyordu.
Gönüllüler, kendilerini meşgul etmek için bulmacaları çözebilir, basit bilgisayar oyunları oynayabilir veya sosyal içerik içermeyen önceden kabul edilmiş yazılı metinleri okuyabilirdi.

Araştırmacılar, 10 saatlik sosyal izolasyondan sonra katılımcıların beyinlerini taramak için fMRI kullandılar. Ayrıca iki kez daha tarandılar: normal bir günde ve 10 saatlik oruçtan sonra.

self-isolation-banner-l-1024x410 Açlık ve Yalnızlık beyinde aynı yeri paylaşıyorlar Haberler Sağlık Haberleri

Yalnız kalma sonuçları


İlginç bir şekilde, 10 saatlik izolasyondan sonra, çalışmadan aylar önce kronik olarak izole olduklarını söyleyen denekler, izolasyon seansı sırasında daha zayıf sosyal istek bildirdiler. Sosyalleşen insanların resimlerine bakarken, özünde daha az aktivasyon vardı.
Bilim insanları, sosyal izolasyonun davranışı nasıl etkilendiğini ve video görüşmeleri gibi sanal temasların sosyal etkileşim için istekleri azaltıp azaltamayacağını araştırmayı planlıyorlar.
Kronik yalnızlığın orantısız olarak yaşlıları ve ergenleri etkilediği bilinmektedir.

İlgili Haber  WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi Nedir? Kabul Etmezsek Ne Olur?
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!