Almanya’daki Suriye istihbarat servisinin eski bir üyesi dört buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı

Çarşamba günü bir Alman mahkemesi, Suriye istihbarat ve güvenlik servislerinin eski bir üyesini insanlığa karşı suçlardan dört buçuk yıl hapse mahkum etti.

Elbette ilkel ve temyiz edilebilir olan Alman yargısının kararı, Suriye’deki hükümet karşıtı protestoların onuncu yıldönümü arifesinde verildi.

AFP, Almanya’daki Suriye istihbarat servislerinin eski bir üyesi olan Eyad al-Gharib’in davasının “tarihi bir mahkumiyet” olarak nitelendirdi.

Batı Almanya’daki Koblenz Yüksek Mahkemesi nihayet çarşamba günü Eyad al-Gharib’i mahkum etti. Yaklaşık bir yıl süren duruşmanın ardından, al-Gharib dört buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı.

2011’deki hükümet karşıtı protestolar sırasında Duma kentinde en az 30 göstericinin tutuklanması ve Suriye istihbarat servisleri için özel bir gözaltı merkezine nakledilmeleri, mahkeme tarafından onaylanıp, Eyad al-Gharib aleyhine yapılan suçlamalar arasında yer aldı.

Hakim kararı okurken, sanık önündeki muhabir ve fotoğrafçıların kameralarından kendini gizlemek için, yüzünü bir dosya ile kapattı.

773x435_cmsv2_2c852593-f072-5eb9-925f-49459b0e6332-5403398-1 Almanya'daki Suriye istihbarat servisinin eski bir üyesi dört buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı Haberler

Bazı kaynaklara göre, bu kişi, Suriye halk ayaklanmasının ardından muhalefete katıldı ve ardından Türkiye ve Yunanistan üzerinden Almanya’ya göç ederek bu ülkeye sığındı.

Suriye istihbarat ve güvenlik servislerinin eski üyesi için verilen bu ceza, İddianamede talep edilenden daha az bir cezadır. Haber ajansına göre, görgü tanıklarının, Suriye cezaevlerinde işkence görenlerin ifadeleri ve davadaki diğer belgelere göre, Ayaz el Garib’in en az beş buçuk yıl hapis cezasına çarptırılması gerekiyordu.

Eyad al-Gharib, Alman yargısının geçen yıl Nisan ayında başlattığı Suriye’deki insan hakları suçlarına karışan iki sanıktan biridir. İddianameye göre, davanın bir diğer sanığı, Anwar Raslan, Suriye İstihbarat ve emniyet Teşkilatı’nın eski kıdemli subaylarından biridir ki, yaptığı işkenceler ve 58 kişinin cinayetiyle suçlanıyor.

İddianameye göre, Suriye istihbaratında kilit rol oynadığı söylenen bu 58 yaşındaki eski üst düzey istihbarat ve emniyet yetkilisi, Şam hapishanesinde en az 4 bin kişiye işkence yapmaktan da suçlanıyor. Anwar Raslan’ın davası halen soruşturma altında ve bu davadaki nihai kararın Ekim ayı sonunda verilmesi planlanıyor.

İlgili Haber  Yanıtta gecikme ile yalan söyleme arasındaki ilişki
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!