Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa, Yemen’deki çatışmanın sona ermesi ve müzakerelerin yeniden başlaması çağrısında bulundular.

YEMEN SECURITY SAUDI ARAMCO SAUDI 241120 seo

Beyaz Saray, Yemenli Husilerin Suudi petrol tesislerine yaptığı son saldırılardan duyduğu endişeyi dile getirerek, onları “ciddi güvenlik riskleri” olarak nitelendirdi.

Beyaz Saray sözcüsü Jen Psaki, “Suudi Arabistan’a yönelik Husi saldırılarının sayısı bizi endişelendirdi” dedi. Psaki ek olarak “Bu tür saldırıların artması, barışı şiddetle isteyen bir grubun davranışı değildir.” dedi.

ABD’nin Riyad büyükelçisi de son saldırıları kınadı. Bu elçi “Bu saldırılar tehlikelidir ve Amerikalılar da dahil olmak üzere vatandaşların hayatını tehlikeye atmaktadır.” dedi.

Aynı zamanda, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, Suudi Arabistan’a yönelik isyancı saldırıların derhal sona erdirilmesini istedi. Price’a göre, Husiler siyasi bir süreç başlatma arzularını göstermeli, saldırıyı durdurmalı ve müzakere çağrısı yapmalıdırlar.

97499-1024x646 Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa, Yemen'deki çatışmanın sona ermesi ve müzakerelerin yeniden başlaması çağrısında bulundular. Haberler

Avrupa Birliği (AB) de saldırıları kınayan ve ateşkes çağrısı yapan bir bildiri yayınladı.

Pazartesi günü Brüksel’den yapılan açıklamada şunlar belirtildi: “Sivillere saldırmak kabul edilemez. Avrupa Birliği, Yemen’deki çatışmanın taraflarını derhal ateşkes sağlamaya çağırıyor. Uluslararası toplumun siyasi bir anlaşmaya varma ve çatışmayı sona erdirme yönündeki son çabaları tehlikeye atılmamalıdır.”

Pazar günü Yemenli Husilerin Suudi Arabistan’ın güneyindeki Aramco rafinerisine düzenlediği saldırı haberi, Brent Kuzey Denizi ham petrolünün varil fiyatını bir yılın en yüksek seviyesi olan 70 doların üzerine çıkardı.

Suudi yetkililer, insansız hava araçlarını ve balistik füzeleri durdurmayı ve hedefi vurmadan önce yok etmeyi başardıklarını söylüyorlar.

Husiler, saldırıların Suudi Arabistan’ın ülkeye yönelik son saldırısına tepki olduğunu iddia ettiler. Ayrıca, yeni bir balistik füze türü ile Suudi Arabistan’daki Abha Havaalanı yakınlarındaki bir askeri üssü hedef alabildiklerini söylediler.

Saldırılar, Suudi liderliğindeki koalisyonun Yemen başkenti Sanaa’ya düzenlediği hava saldırısından kısa bir süre sonra geldi.

Joe Biden hükümeti, Yemenli Husileri terörist gruplar listesinden çıkardı ve Suudi Arabistan’ın güvenlik tehditlerine karşı savunma yeteneklerini geliştirmesine destek olacağını duyurdu. Yemen’de altı yıl süren savaş şimdiye kadar 12.000’den fazlası sivil olmak üzere, 130.000’den fazla can kaybına neden oldu.

İlgili Haber  Bilim Kurulu toplanıyor: Gündem Ramazan
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!