Android Telefona Root Atmak

Android telefona Root atmak

Root Nedir?

Root kelimesi, Windows işletim sisteminde karşınıza çıkan Administrator’un karşılığıdır. Bir Android cihaza root atmak dosya düzenleme, silme gibi işlemlere yardımcı olmaktadır. Root atmak, sistem üzerinde değişiklikler yapılabilmesine ve root erişimi gerektiren uygulamaların kullanılmasına yardımcı olmaktadır. Android işletim sistemi kullanılan cihazların kontrolüne olanak sağlamaktadır. Eğer cihaza root erişimi sağlanmaz ise, cihaz kontrol edilememektedir. Ayrıca, root yetkisi varsa kök klasörlere kadar erişim sağlanabildiği in, bütün dosyalara müdahale edilebilir.

Root Ne İşe Yarar?

Root ile cihazın açılış performansını arttırabilir, akıllı cep telefonlarının sistemini güçlendirebilir ve pil ömrünü de arttırabilirsiniz. Ayrıca 4.5G ve Wireless ağlarınızı da root ile kolay bir şekilde yönetebilirsiniz. Bu sayede DNA ve VPN tanımlarını da rahat bir şekilde yapabilmektesiniz. İhtiyacınıza göre ekran kartı, işlemci ve RAM gibi özelliklerde de düzenleme yapabilirsiniz. Bu düzenlemeler sayesinde Android cihazlarda performans artışı gerçekleştirilebilir.

weh-1 Android Telefona Root Atmak Haberler Teknoloji Telefon

Root Zararlı Mı?

Root işleminin yararları olduğu gibi zararlı yönleri de mevcuttur.

Rootun zararları şunlardır;

 • Android cihazın yazılımına direkt müdahale olduğu için cihaz garanti dışı kalabilir. Bu yüzden root edilmiş bir cihazı servise göndermeden önce un-root işlemi ile eski haline getirmenizde fayda vardır.
 • Root yapılan cihaza yazılımlar üreticiler tarafından otomatik olarak gönderilemeyebilir. Bu durumda yazılımı Internet üzerinden indirip kendiniz kurabilirsiniz.
 • Virüslü veya ajan uygulama olarak nitelendirilen bir program indirirseniz cihazınıza Normalden çok daha fazla zarar verebilirsiniz.

Root Atma Programları Nelerdir?

Cihazınıza root atmak için kullanabileceğiniz çeşitli root programları mevcuttur.

Root atma programları şunlardır;

 • Root Booster
 • Root Check
 • SRS Root
 • King Root
 • Dr.fone – Root
 • Root Genius

Root Nasıl Atılır?

Android cihaza root atmak için, ayarlar menüsünden en altta bulunan cihaz hakkında bölümüne girerek, yapım numarası yazan yere tıklama işlemi yapılır ve Android cihaz kaç kere daha tıklamması  gerektiği uyarısını verir. Cihaz geliştirici seçenekleri uygun hale geldiğinde, Ayarlar menüsünden Cihaz Kısmında bölümünün hemen üstünde Geliştirici Seçenekleri adında yeni bir menü kullanılabilir hale gelecektir. Bu menüye giriş yaparak, USB Hata Ayıklama Modu kullanılabilir hale getirilir.

İlgili Haber  Samsung'un yeni buzdolabı, bir ekran ve hoparlörle, yemek pişirmenize yardımcı oluyor

Root Başlatmak

USB hata ayıklama modu aktif hale geldikten sonra Android cihaz root işlemi için uygun hale gelir. Bilgisayara ücretsiz indirilen root uygulaması, Android cihazın rootlama işlemine başlamasına yardımcı olur.

873-1 Android Telefona Root Atmak Haberler Teknoloji Telefon

Root Nasıl Kaldırılır?

Root kaldırmak için birçok seçenek ve uygulama mevcuttur. En çok kullanılan uygulamalar ise SuperSU ve Superuser uygulamalarıdır. SuperSU uygulaması yardımı ile root Kaldırma işlemi için şu adımları izleyebilirsiniz;

 • Cihaza SuperSU uygulamasını indirin ve açın.
 • Uygulamanın ayarlar kısmından root Kaldırma seçeneğine tıklayın.
 • Daha sonra karşımıza gelecek pencereden onayla butonuna tıklayın. 5 dakikaya yakın sürecek bu işlem sonucunda cihazınıza root kaldırılacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Teknoloji, Sağlık ve Güncel Konular hakkında içerik yazarı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!