Antibiyotiğe karşı dirençli bakterilerle savaşmak için yeni bileşikler keşfedildi

Araştırmacılar son zamanlarda ilaca karşı direnç gösteren patojenik bakterileri öldürebilen ve bakterilerin ilaca dirençli hale gelmesini önlerken vücutta hızlı bir bağışıklık tepkisini tetikleyebilen bileşikler buldular.

Pennsylvania Üniversitesi Wistar Enstitüsü’ndeki çalışmanın baş yazarı Dr. Farrokh Dotivala, “Yaratıcı stratejimizin iki amacı vardı” dedi. “Tedavi edilemez enfeksiyonları iyileştirecek ve aynı zamanda konağın bağışıklık tepkisini artıracak moleküller üretmek istedik.”

Antibiyotikler genellikle patojenik bakterileri öldürmek için nükleik asit ve protein kombinasyonu, hücre zarları ve metabolizma kanalları gibi temel unsurları hedef alırlar.

Bu yeni metodla araştırmacılar, insanlarda bulunmayan birçok patojenik bakteri arasında ortak bir metabolik kanala odaklandılar. Bu da onu yeni antibiyotikler yapmak için ideal hale getirdi.

Araştırmacılar, ISPH enzimini, kanalı oluşturan, kanalı tıkayan ve kanalı bozarak bakterileri öldüren bir enzim olarak değerlendirdiler. Bu enzim bakterilerde bol olduğu için, yeni yöntem birçok patojenik bakteri ile mücadelede etkili olabilir.

Pennsylvania Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, piyasadaki milyonlarca kimyasal bileşik arasından enzim üzerinde en iyi şekilde işe yarayanları belirlemek için bilgisayar modellemesini kullandılar. Böylece bunlar yeni bir ilaç üretmek için başlangıç ​​noktası olabilirler.

Enzim aktivitesinin inhibitörleri daha önce bakteri hücre duvarına nüfuz edemedi, bu yüzden bir kimyager ve diğer araştırma görevlisi Joseph Salvino ekibin yardımına geldi ve ISPH enziminin aktivitesini durdurmak için yeni bir molekül üretmeyi başardı.

Araştırmacılar, yeni inhibitör molekülün, bakterileri öldürmede mevcut en iyi antibiyotiklerden daha güçlü ve doğru olduğunu gösterdiler. Ayrıca bu yeni molekülde kullanılan tüm bileşiklerin insan vücuduyla uyumlu olduğunu da kanıtladılar.

Araştırmacılar, ilaç üretimine yönelik bu yeni yaklaşımın, ilaca dirençli mikroplara karşı küresel mücadelede bir dönüm noktası olabileceğini umuyorlar.

Dünya Sağlık Örgütü, ilaçlara karşı mikrobiyal direnci, 10 büyük küresel sağlık tehlikesinden biri olarak tanımladı. Kuruluş, antibiyotiğe dirençli enfeksiyonların 2050 yılına kadar yılda 10 milyon insanı öldürebileceğini ve dünya ekonomisine 100 trilyon dolara mal olacağını tahmin ediyor.

İlgili Haber  Elon Musk'ın uzay interneti'nin fiyatını açıkladı
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!