ANTİBİYOTİĞİN YANLIŞ KULLANIMINA DİKKAT!!

Antibiyotik

Antibiyotik Nedir?

Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan ve insan sağlığı açısından çok büyük öneme sahip ilaçlardır. Bu kimyasal maddeler, bakterilerin çoğalmasını önlemekte ve bazen de bakterileri öldürmektedir. Enfeksiyonları doğru bir şekilde tedavi edebilmek için virüsleri bakterilerden ayırmalıyız. Çünkü antibiyotiklerin virüsler üzerine etkisi yoktur! Virüslerin kendi metabolizmaları yoktur. Bu nedenle kendi başlarına üreyemezler. İçlerine girdikleri hücreleri zorlayarak, yeni virüsler üretmek için kullanırlar. Sonrasında da konak hücreyi imha ederek hastanın vücudunda hızla çoğalmaya devam ederler. Soğuk algınlığı, bronşit, grip, kızamık, kızamıkçık, viral hepatit ve AIDS gibi hastalıklara neden olurlar. Bakteriler ise tek başına bir hücreden oluşan, yaşayan bir organizmalardır. İnsan vücudunda, hava, su, toprak gibi herhangi bir ortamda kendi kendine hayatta kalabilir, çok hızlı üreyebilirler. Pnömoni, bakteriyel menenjit, yara enfeksiyonları, larenjit vb. gibi hastalıklara sebep olurlar.

Ateş yüksekliği gereksiz antibiyotik kullanımının en sık sebebidir. Antibiyotikler ateş düşürücü değildir. Sonrasında sırayı solunum yolları enfeksiyonları adını alan faranjit, larenjit, tonsillit ve sinüzit almaktadır. Ardından da ishal ve grip gibi hastalıklar da yine antibiyotiklerin gereksiz kullanıldığı hastalıklardandır. İdeal antibiyotik kullanımı için; doğru tanı sonrası doğru antibiyotik; en uygun yoldan, etkin dozda, optimum aralıklarla, uygun süreyle verilmelidir. Doğru antibiyotik kullanımı için, bakteriyel bir enfeksiyonun varlığı mutlaka sorgulanmalıdır.

Bilinçsiz antibiyotik kullanımı;

  • Karaciğer ve böbreklerde harabiyet gelişmesine,
  • Antibiyotiklere karşı direnç gelişimine,
  • Mantar enfeksiyonlarının oluşumuna,
  • Mali kayıplara,
  • Bağırsaktaki probiyotiklerin kaybedilmesine neden olmaktadır.

Yukarıda belirtilen durumları yaşamamak için antibiyotik kullanımında, bunu bir hekim kontrolünde yapmaya dikkat edelim. Antibiyotiksiz, sağlıklı günler dileğiyle…

İlgili Haber  Gorillerde Virüs Tespiti! Goriller COVİD-19 Taşıyıcıları mı?
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!