Apple çalışanından itiraf: ABD hükümeti için gizli iPod ürettik

ipod I kodamcasi

Apple’ın eski yazılım mühendisi David Shayer, Apple’ın 2005 yılında ABD hükümeti ile iş birliği yaparak özel ve gizli bir iPod tasarladığını açıkladı.

ABD merkezli teknoloji şirketinde bir dönem yazılım mühendisi olarak görev yapan David Shayer, Apple’ın bir dönem ABD hükümetiyle birlikte çalışarak gizli bir iPod tasarladığını açıkladı.

David Shayer, 2005 yılında şirketin yazılım geliştirme müdürünün kendisinin yanına geldiğini ve ABD Enerji Bakanlığı’ndan gelen iki mühendise yardımcı olmasını istediğini söyledi.

Shayer’ın dile getirdiği iddialara göre, 2005 yılında hayata geçirilen bu gizli proje kapsamında geliştirilen iPod modeli, veri toplayabilme özelliğine de sahipti.

YALNIZCA 4 ÇALIŞAN BİLİYORDU!

Apple’ın bu proje için genel merkezde özel bir oda tahsis ettiğini de iddia eden Shayer, şirketin sadece 4 çalışanının bu projeden haberdar olduğunu öne sürdü.

FARKLI AMAÇLARLA DA KULLANILIYORDU!

Projenin başarıyla devam ettiğini belirten eski Apple çalışanı söz konusu modelin iPod görünümlü, radyoaktivite kanıtlarını toplamaya yarayan bir geiger sayacı olarak kullanıldığına inandığını söylüyor.

Eski Apple mühendisi, oluşturdukları gizli özelliklere sahip iPod’un beşinci nesil olduğunu, ancak üretilen cihazı hiç görmediğini iddia etti.

GİEGER CİHAZI NEDİR?

Geiger–Müller sayacı, Geiger sayacı olarak da adlandırılır, iyonlaştırıcı radyasyonu ölçen bir çeşit parçacık dedektörüdür.

İlgili Haber  Apple Etkinliği 2020 Canlı: Büyük Apple Watch 6 ve iPad Air 4 olduğu gibi ortaya çıkıyor
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ekibi olarak önceliğimiz daima siz sevgili okurlarımız.
2-3 yılı aşkın süredir aktif olarak İnternet sektöründe yer almaktayım. Amacımız siz değerli okurlarımıza doğru ve hızlı haberi yayınlamak.

Hedefi Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS) Veri Bilimci (Veri Analisti)

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!