Apple tedarikçilerinin birinde, üç senedir çocukları çalıştırılıyor

Apple, yaklaşık üç yıldır Çin’deki parça tedarikçilerinden biri olan Suyin Electronics’de, yetişkin olmayan işçileri işe alıyor; ancak iş ve çocuk işçiliği yasalarını ihlal eden şirketle iş birliğine son vermesi, üç yılını aldı.

Apple, çocuk işçi çalıştırıldığından haberdar olmasına rağmen, yaklaşık üç yıl boyunca Suyin Electronics ile çalışmaya devam etti. Şimdi eleştirildiği için artık Suyin Electronic ile iş birliği yapmamaya karar verdi.

Bazı eleştirmenler Apple’ın üç yıllık sessizliğini eleştirdi ve Apple gibi bir şirketin bu tür sorunlara daha hızlı yanıt vermesinin beklendiği söyleniyor.

Apple, diğer tedarik zinciri şirketlerinden bazılarının çalışma standartlarına uymadığının da farkındadır; ancak bu tür tutarsızlıklara genellikle hızlı tepki veriyor. Hatta Apple, Uygurların zorunlu çalıştırılmasına, işçilerin kötü çalışma koşulları için güçlü protestolarına ve ürünleri için parça tedarik eden şirketlerde düşük ücretlere hızlı tepki vermedi.

Washington Post bu haftanın ilk günlerinde, Uygurların zorunlu çalıştırılması ile ilgili görüntüler yayınladı. Geçen ay, New York Times bu konuyla ilgili başka bir rapor yayınlamıştı. Eleştirmenler, Apple’ın kendi ürünleri için yüksek standartlar belirlediğini iddia ettiğini söylüyorlar. Bu nedenle, Tedarik zinciri ile iş ilişkisinde aynı standartları dikkate almalı ve mesleki etik ilkelerine ve çalışma standartlarına bağlı kalmalı olduğunu bildiriyorlar.

Diğer bir Apple tedarikçisi olan Biel Crystal, ki iPhone ekran camının iki tedarikçisinden biridir, Dosyasında iş güvenliği konusunda kötü bir geçmişe sahiptir. Eleştirmenler, Apple çalışanlarının ve yöneticilerinin güvenliği artırmayı umursamadıklarını defalarca açıkça ifade ettiklerini söylüyorlar.

Apple, özellikle Çin ve Hindistan’daki bazı tedarikçilerinin çalışma biçimi nedeniyle uzun süredir eleştiriliyor. Gelecekte bu meşhur markanın bu tür itirazlara nasıl tepki vereceğini göreceğiz.

İlgili Haber  Apple Eski Cihazlarını Satan Geri Dönüşüm Firmasına Dava Açıyor!
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!