Araştırmacılar, bir süper bilgisayar yardımıyla, ayın nasıl oluştuğunu simüle ettiler.

Ayın milyarlarca yıl önce nasıl oluştuğu henüz tamamen belirlenmiş değil. Pek çok gökbilimciye göre Dünya, yaklaşık 4,5 milyar yıl önce Mars büyüklüğünde bir cisim veya gezegen ile çarpıştı ve ayı oluşturdu. Araştırmacılar son zamanlarda bu çarpışmanın gizemlerinden bazılarını süper bilgisayarların yardımıyla ortaya çıkarabildiler.

Durham Üniversitesi’ndeki araştırmacılar son zamanlarda süper bilgisayarlar kullanarak bu çarpışma hakkında daha fazla bilgi sağlayan birkaç simülasyon geliştirdiler. Bu çarpışmada Tia hızı, çarpma açısı ve dönüş hızı gibi birçok faktör rol oynuyor.

moon_formation Araştırmacılar, bir süper bilgisayar yardımıyla, ayın nasıl oluştuğunu simüle ettiler. Haberler Teknoloji

Araştırmacılar, simülasyonları için dönüşsüz durumdan yüksek dönüş hızına kadar çok çeşitli olası koşulları incelediler. Tia’nın dönmediği bu simülasyonlardan birinde, ayın kütlesinin %80’ine sahip bir uydu oluştu. Hafif bir dönüşle, Dünya yörüngesinde ikinci ay oluştu.

Bazı araştırmalar Dünya ile Tia arasındaki birleşmeleri gösterirken, bazıları çarpışmalar gösterdi.

Ay önce dünyanın yörüngesinde döner ve uzay malzemeleri ve enkaz toplayarak büyür. Önce küçük bir demir çekirdek ile gelişmeye başlar, ardından zemindeki malzeme ve Tia etrafına yerleştirilir.

Araştırmacılar, daha doğru sonuçlar elde etmek için modelleri değiştirmeye ve kütle, hız ve rotasyon gibi diğer faktörleri incelemeye devam etmek istiyorlar.

İlgili Haber  Hollanda, Filistin’in Dışişleri Bakanı'nın pasaportuna el konulmasıyla ilgili İsrail'den açıklama istedi
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!