Associated Press: İsrail, Rusya ‘dan Suriye için Sputnik Corona aşısı satın aldı

Associated Press İsrail medyasından alıntı yaparak Benjamin Netanyahu hükümetinin Rusya’nın Corona aşısı karşılığında Suriye’de hapsedilen İsrailli bir kadının serbest bırakılması için Moskova’nın aracılık yapması için Vladimir Putin hükümetine 1,2 milyon dolar ödediğini bildirdi.

İsrail cuma günü yaptığı açıklamada, Suriye’de mahsur kalan genç bir kadının bu ayın başlarında Golan Tepeleri’nden serbest bırakılması için Rusya’nın arabuluculuğunda bir anlaşmaya vardığını duyurdu. Karşılığında Tel Aviv, İsrail topraklarına giren iki Suriyeli çobanı serbest bırakmasına söz verdi.

Ancak İsrail medyası, bilgili kaynaklara dayanarak, esir değişimi sırasında İsrail’in Suriye hükümeti için Rusya’ya 120.000 dozdan fazla Rus Sputnik aşısı ödemek zorunda kaldığını bildirdi. Dünya pazarında doz başına 10 dolardan daha düşük maliyetli bir aşıdır.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu cumartesi günü anlaşmaya “tek bir İsrail aşısının” dahil olmadığını vurguladı. İsrail’in Suriye’ye gönderilen Rus aşılarının bedelini ödeyip ödemediği sorulduğunda, Rusya’nın bu takasın ayrıntılarının gizli tutulması konusunda ısrar ettiğini söyledi.

Aynı zamanda, resmi Suriye haber ajansı İsrail ile böyle bir anlaşmayı reddetti ve bu yanlış iddiayı İsrail’in imajını iyileştirme ve Suriye hükümetine insani yardım verme girişimi olarak nitelendirdi.

25 yaşındaki İsrailli bir kadın, Suriye’den Rusya’ya götürüldükten sonra cuma günü özel bir uçakla İsrail’e geldi ve burada ülkenin İç Güvenlik Teşkilatı tarafından sorguya çekildi. İsrail, bu hareketin Suriye topraklarına Golan Tepeleri gibi alışılmadık bir bölgeden girme nedenini açıklamayı amaçladığını söylüyor.

İlgili Haber  Bill Gates: Corona salgını dünyaya 28 trilyon dolara mal oldu
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!