Avrupa Birliği ve Çin Halk Cumhuriyeti birbirlerine yaptırımlar uyguladılar

14 gerçek ve tüzel Avrupalı ​​kişinin Çin tarafından boykot edilmesinden saatler sonra, İngiltere ve ABD, Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı birkaç yetkili ve kuruluşu, ülkedeki Uygur azınlığına yapılan büyük ve organize ihlaller nedeniyle boykot ettiler.

27 AB üye ülkesinin dışişleri bakanları, Uygur Müslümanlarına yönelik baskılarla ilgili olarak 22 Mart Pazartesi günü Brüksel’de dört Çinli yetkiliye yaptırım uyguladılar. Sinkiang Eyaletindeki bu yetkililerin cezası, varlıklarına el konulması ve Avrupa’ya giriş yasağıdır.

Yaklaşık dört yıl önce, insan hakları grupları, Sinkiang Eyaletindeki yüzbinlerce Müslümanın sözde “rehabilitasyon” kamplarında kaçırılmasına ilişkin “şok edici” raporlar yayınladılar. Çin hükümetinin yaklaşımından kaynaklanan ölü sayısının bir milyon olduğu tahmin ediliyor.

Raporları reddeden Çin hükümeti, onları eğiterek, aşırılıkçı İslamcı akımlara kapılmalarını engellemeye çalışırken, aynı zamanda ülkenin farklı etnik grupları arasında, bir arada yaşamı güçlendirmeye çalıştığını söyledi.

1989’da Pekin’in Tiananmen Meydanı’nın olaylarından bu yana, bu yaptırım, Avrupa’nın Çin’e ilk kez yaptırım uygulaması oluyor. O dönemde, Avrupa ülkeleri Çin ile silah ticaretini durdurdu.

Çin, Avrupa Birliği’ndeki bireylere ve kuruluşlara yaptırımlar uyguluyor

Çin hükümeti haberlerin çıkmasından kısa bir süre sonra, birkaç milletvekili ve Avrupalı ​​akademisyen de dahil olmak üzere, 14 kişi ve kurumu boykot etti. Avrupa Birliği Konseyi Siyasi ve Güvenlik Komitesi ve Avrupa Birliği Konseyi İnsan Hakları Çalışma Grubu Komitesi, Çin yaptırımlarına tabi kuruluşlar arasındadırlar.

95243-1024x762 Avrupa Birliği ve Çin Halk Cumhuriyeti birbirlerine yaptırımlar uyguladılar Haberler

Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ile birlikte Çin’e yaptırımlar uyguladı

Çin’in AB yaptırımlarına tepkisinden sadece birkaç saat sonra Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ile birlikte AB yaptırımlarına tabi, Çinli yetkililere ve kurumlara yaptırımlar uyguladığını açıkladı.

Uygur Müslüman azınlığın örgütlü hak ihlalleri nedeniyle Çin’e yönelik ABD yaptırımları, Alaska’daki iki ülkenin dışişleri bakanlıklarının toplantısından sadece üç gün sonra geldi.

İlgili Haber  10 önemli metotla bağırsak sağlığına kavuşmak

ABD Hazine Bakanlığı, Çin’e yönelik yaptırımları Kanada ve Avrupa Birliği’ninkileri tamamlayıcı nitelikte olarak nitelendirdi ve Müslüman azınlığa yönelik saldırıları sona erdirmesi için Pekin üzerindeki baskıyı artıracağını söyledi.

Çin’e karşı koordineli İngiliz yaptırımları

Pazartesi öğleden sonra, İngiliz Dışişleri Bakanlığı da Uygurların bastırılmasında yer alan dört Çinli yetkiliye ve kuruma yaptırım uyguladı. AB sponsorluğundaki ambargo, Brexit’ten bu yana iki tarafın arasındaki ilk ortak diplomatik adım olacak gibi görünüyor. İngiliz Dışişleri Bakanı meclise verdiği demeçte, “Dünya en büyük insan hakları krizlerinden birine şahit olamaz,” dedi.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!