Avrupa Konseyi Başkanı: Demokrasi ve hukukun üstünlüğü tehdit altında

e56240ccc176a1303edb2618515c328c

Avrupa Zirvesi, üye ülke temsilcileri ve ABD Başkanı Joe Biden ile 25 Mart Perşembe günü video konferans ile gerçekleştirildi.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, görüşmenin ardından ABD Başkanı’nı basın toplantısında karşıladı. Michel, Avrupa Birliği ile ABD istikrar, demokrasi ve küresel güvenliği sağlamak için birlikte çalışmalılar dedi.

Michel, “Şu anda gördüğümüz şey, demokrasi ve hukukun üstünlüğü değerlerinin yeniden baskı altında olmasıdır. İç ve dış tehditler var. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği gelecek nesillere karşı her zamankinden daha fazla sorumlular.” dedi.

11 yıldan sonra, ilk kez bir ABD başkanı Avrupa zirvesi toplantısına katılıyor.

Michel, AB’nin şu anda vatandaşlarına yeterli aşı sağlamayı hedeflediğini söyledi. Ayrıca, alınan kararlarla aşılama sürecinin hızlanacağını söyledi.

Avrupa Komisyonu Başkanı,Türkiye ile olan ilişkileri de Avrupa Birliği için önemli bir öncelik olarak nitelendirdi. Hatta Türkiye olumlu bir tavır alırsa, sendikanın önümüzdeki haftalarda uygun göç ve ekonomik paketler sunacağını söyledi. Michel, bu konudaki ana ve resmi kararı Haziran ayında yapılacak bir sonraki AB zirvesine erteledi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de perşembe günkü toplantının sonunda ABD Başkanı Joe Biden’ı karşıladı. Leyen, Müttefiklerin Atlantik’in her iki yakasındaki Corona salgınıyla mücadele konusundaki kararlılığını vurguladı.

Von der Leyen, ABD Başkanı ile ortak bir toplantıda iklim değişikliğiyle mücadele, Corona krizi sonrası ekonomik iyileşme ve dünyada demokrasiyi ve insan haklarını savunmak için uyumlu eylem gibi konuların tartışıldığını söyledi.

25-03-21-129920-European-Council-videoconference-PEC-President_US-speech_PRV_thumbnail_22_75195-1024x576 Avrupa Konseyi Başkanı: Demokrasi ve hukukun üstünlüğü tehdit altında Haberler

Avrupa Komisyonu Başkanı, Avrupa’nın bu yılın ikinci çeyreğinde aşılama sürecini hızlandıracağını belirtti. Aynı zamanda, yaz sonunda ve Johnson-Johnson, Pfizer, Moderna ve Astrazenka aşı dozlarının gelmesiyle birlikte AB vatandaşlarının en az %70’inin aşılanmasını umduğunu ifade etti.  

İlgili Haber  Donald Trump'ın ABD Senatosundaki ikinci duruşması başlıyor

Son olarak von der Leyen, Ankara ile ticari ilişkilerin iyileştirilmesine yönelik sendika bürosunda olumlu bir rapor hazırlandığını söyleyerek Türkiye’nin gerginliği azaltma adımlarını memnuniyetle karşıladı. Ancak Türkiye, Doğu Akdeniz’de birlik taahhütlerinin aksine tek taraflı hareket ederse, bu ortak ilişkileri geliştirme planlarının durdurulacağını da sözlerine ekledi.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!