Avrupa ülkelerindeki işverenler her işçiyi işe almak için saatte ne kadar harcıyor?

AB ülkelerindeki bir işçiyi işe almanın ortalama saatlik maliyeti (tarım ve devlet hizmetleri hariç) 2019’da 27,7 Euro’dan 2020’de 28,5 Euroya yükseldi.

Avrupa Birliği istatistik ofisi (Eurostat) bir raporda, sendikanın 27 üyesi arasında, en düşük ücret Bulgaristan’da, işçi başına 6,5 Euro ve en yüksek 45,8 Euro ile Danimarka’da olduğunu söyledi. Bu rakamlar, AB üye ülkeleri arasında önemli bir uçurum olduğunu gösteriyorlar.

Saatlik çalışmanın maliyeti, ücret ve ikramiye ödemenin yanı sıra, giyim, yemek, eğitim, sigorta ve vergiler gibi diğer harcamaları da içeriyor. Bu maliyet, Eurostat’a göre, AB’de işçi başına toplam saatlik maliyetin ortalama %24,5’ini oluşturmaktadır.

Eurostat raporu, Euro Bölgesindeki 19 ülkede, işçi başına ortalama saatlik ücretin Avrupa Birliği’ndekinden daha yüksek olduğunu gösteriyor. Bu bölgede 2019’da 31,4 Euro olan bu rakam, 2020’de 32,3 Euro’ya ulaştı.

Malta (eksi %4,7), Kıbrıs ve İrlanda (her biri eksi %2,7) dışındaki tüm Euro bölgesi ülkelerinde saatlik işgücü maliyetleri artarken, en büyük artış %8,6 ile Portekiz oldu. Euro bölgesinde olmayan AB üye ülkeleri arasında, saatlik işgücü maliyetleri yalnızca Hırvatistan’da (eksi %1) düştü ve en yüksek artış %7,9 ile Macaristan’da kaydedildi.

AB ve Euro Bölgesi’ndeki saatlik işgücü maliyetlerindeki artışın bir kısmı, Corona virüsü salgını sırasında işçilerin geçici olarak işlerini kaybetmelerine ve çalışma saatlerini azaltmalarına yardımcı olmak için hükümet sübvansiyonlarından kaynaklanıyor.

İlgili Haber  Hakim ve savcı atamaları Resmi Gazete'de yayımlandı
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!