Bağırsak bakterileri bağışıklık sistemini yeniden inşa ediyor

Araştırmacılar ilk kez bağırsak mikrobiyomunun-bağırsakta yaşayan mikroorganizmalar topluluğu- insanlarda bağışıklık sistemini nasıl etkileyebileceğini gösterdiler.

microb-immune01 Bağırsak bakterileri bağışıklık sistemini yeniden inşa ediyor Haberler Sağlık Haberleri


New York, New York’taki Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi’ndeki araştırmacılar, kan kanseri tedavisinin ardından kemik iliği nakilleri (BMT’ler) sonrasında hastaların bağırsak mikrobiyotasının ve bağışıklık sisteminin iyileşmesini izledi.
Lösemi, lenfoma ve birçok kanser türlerinde, kanserli kan hücrelerini yok etmek için kemoterapi ve radyasyon tedavisi kullanılır. Ne yazık ki bu tedavi yöntemleri sağlıklı bağışıklık hücrelerini de öldürebiliyor. Bu nedenle, tedavinin tamamlanmasının ardından sağlık uzmanları, hastalara donörün kanından veya kemik iliğinden alınan kök hücrelerini enjekte eder.
Enjekte edilmiş olan bu hücreler, hastaların kendi kan hücrelerini yapma yeteneklerini geri kazandırır.

Tedavi dönemi biten hastalar, hala enfeksiyonlara karşı savunmasızlar. Bu yüzden, hücre naklinden sonraki ilk birkaç hafta içinde antibiyotik almak zorundalar. Bu antibiyotikler, bağırsak mikrobiyotalarının dengesini bozarak “dost bakterileri” öldürür ve tehlikeli türlerin gelişmesine yol açar.

Yeni Alternatif

Hastaların bağışıklık sistemleri yeterince güçlü olduğunda, antibiyotikleri almayı bırakabilirler ve bu da bağırsak mikrobiyotalarının iyileşmesine olanak tanır.
Sloan Kettering araştırmacıları, mikrobiyotanın bağışıklık sistemini nasıl etkilediğini incelemek için bu eşsiz fırsatı kullandılar.
Araştırmacılar, 2003–2019 yılları arasında kanser merkezinde tedavi gören 2.000’den fazla hastadan alınan kan ve dışkı örneklerini aldılar. Bu örnekleri kullanarak, bağırsak mikrobiyotalarındaki günlük değişiklikleri ve kanlarındaki bağışıklık hücrelerinin sayısını izleyebildiler.

Binlerce veri noktası

Araştırmacılar, verilerdeki kalıpları belirlemek için, hastaların ilaçları ve yaşadıkları yan etkiler hakkında bilgi içeren bir makine öğrenimi algoritması kullandı.

Bulgulardan biri, Faecalibacterium, Ruminococcus 2 ve Akkermansia adı verilen üç tür bağırsak bakterisinin varlığının, nötrofiller adı verilen bağışıklık hücrelerinin artan kan konsantrasyonlarıyla ilişkili olmasıydı.

Buna karşılık, Rothia ve Clostridium sensu stricto 1 adlı iki tip, bu bağışıklık hücrelerinin sayısının azalmasıyla ilişkilendirildi.

İlgili Haber  Kadın doktora orakla saldıran erkek serbest bırakıldı #YettiGari
indir Bağırsak bakterileri bağışıklık sistemini yeniden inşa ediyor Haberler Sağlık Haberleri

Araştırmacıların makalelerinin de şöyle yazıyor:

“Mikrobiyotanın insanlarda sistemik bağışıklığı etkilediğine dair gösterimiz, immünoterapiyi ve immün aracılı ve enflamatuar hastalıklar için tedavileri iyileştirmek için potansiyel mikrobiyota hedefli müdahalelerin araştırılmasına giden kapıyı açıyor.”

Sonuçlar umut verici

Önceki bir çalışmada, bağırsakta daha fazla bakteri türüne sahip olmanın, kök hücre naklinden sonra daha iyi bir hayatta kalma şansı ile ilişkili olduğu bulundu. Bu araştırma ayrıca, donör bağışıklık hücreleri alıcının dokularına saldırdığında, düşük bakteri çeşitliliğinin potansiyel olarak ölümcül graft-versus-host hastalığı olasılığını artırdığını buldu.

Sloan Kettering araştırmacıları, 2018’de kan kanseri tedavisinden sonra hastaların mikrobiyotasını eski haline getirmek için dışkı nakillerini kullandıkları bir klinik araştırmanın sonuçlarını yayınladılar.
Hastaların kemik iliği naklinden önce toplanan ve dondurulan kendi dışkı maddesini kullandılar ve antibiyotik tedavisi bağırsak mikrobiyotalarını bozdu.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!