BAL ÜLKESİ

BAL ÜLKESİ FİLMİNİN ÇEKİMİNE NASIL KARAR VERİLDİ?


Tamara Kotevska ve Ljubomir Stefanov, Makedonya’nın merkezinden geçen nehre odaklanan bir çevre belgeseli çekmek üzere gittikleri bölgede, Bal Ülkesi’nin ana kahramanı Türk asıllı Hatice Muratova’yla tanışıyorlar. Ölüm döşeğindeki yaşlı annesiyle ilgilenirken, bir yandan da oldukça doğal yollarla arıcılık yapan bu kadının yaşamından çok etkilenen yönetmenler, filmlerinin yapısını bir kadına odaklanacak şekilde güncelliyorlar.


Kuzey Makedonya yapımı Honeyland belgeseli, Avrupa’da yabani arı yetiştiriciliğiyle uğraşan son kadın olan 50 yaşındaki “Hatice” karakteri üzerinden çevre ve doğal kaynakların kullanımını ele alıyor. Yapım, doğanın döngüsüne katkı için arı yetiştiriciliğinin önemine dikkat çekiyor.


HATİCE MURATOVA BAL YAPIMINI NASIL ÖĞRENDİ?


Arılara ve bala olan sevgisinin küçüklük yıllarına dayandığını vurgulayan Muratova, maddi imkansızlıklar nedeniyle ailesinin bal satın alamadığını ve küçükken babasının aldığı ballardan çok fazla yeme fırsatı olmadığı için o zamanlardan beri öğrenmeye istekli olduğunu ifade etti.


“HEM SİZE HEM BİZE, YARI SANA YARI BANA” REPLİĞİ


Belgesel filmde en çok akılda kalan sahnede, arılara balın yarısını bırakmasıyla ilgili söylediği “Hem size hem bize, yarı sana yarı bana” repliğidir. Muratova: “Ben bunu kendiliğimden biliyordum. Kimse bana öğretmedi. Ben nasıl kışlığımı düşünüyorsam, kış tutar da aç kalmayalım diye unumu ve tuzumu alıyorsam, onlara (arılara) da aynı şekilde kışlık bırakmamız lazım.”HATİCE’NİN FİLMDEN SONRA HAYATINDA NELER OLDU?


Film sayesinde hayal bile edemeyeceği ülkeleri görme ve gezme fırsatı bulduğunu belirten Muratova, “Filmden sonra hayatım değişti. Özellikle de ev alındığında hayatım en çok değişti. Allah kimseyi hiçbir zaman evsiz bırakmasın.” ifadelerini kullandı.


Uluslararası davetlerin ardından ilk kez uçağa bindiğini ve İsviçre’ye gittiğini anlatan Muratova, ilk uçak yolculuğuna dair: “Çok sevinçli gittim. Kuş gibi uçuyormuşçasına gittim.” ifadelerinde bulundu.

İlgili Haber  Eski Minneapolis polis memuru Derek Chauvin, George Floyd öldürdüğü için ayrı yargılanacak


Kuzey Makedonya’nın İştip şehri yakınlarındaki Bekirli Köyü’nde yaşayan, Bal Ülkesi filminin ana karakteri Hatice (Hatidze) Muratova, Sundance Film Festivali’nde kazandıkları 3 ödül ve iki dalda Oscar’a aday gösterildikten sonra film ekibi tarafından kendisine hediye edilen daha merkezi konumdaki yeni evinde mütevazi yaşantısına devam ediyor. Filmin çekimlerinin yapıldığı eski köyü Bekirli’den merkeze yürüyerek 3-4 saatte ulaşabilen Türk kökenli Muratova, Dorfullu Köyü’ndeki yeni evinden buraya mesafenin kısalmasının mutluluğunu yaşıyor.
“Yörük” yerine kendisine “Eski Türk” denilmesini tercih eden Muratova, filmin çok sayıda başarı elde etmesinin ardından kavuştuğu yeni evinde daha rahat bir yaşam sürmeyi ümit ediyor.

Yönetmen / Senaryo : Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska
Görüntü Yönetmeni : Fejmi Daut, Samir Ljuma
Müzik : Foltin
Oyuncular : Hatidze Muratova, Nazife Muratova, Hussein Sam, Ljutvie Sam
Makedonya / Belgesel / 90 Dk.
http://www.beyazperde.com/filmler/film-270321/

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!