Bilim Kurulu Sonucu:”81 ilde 180 Bin Mutasyonlu vaka tespit edildi!”

Bilim Kurulu

Video konferans ile yapılan Bilim Kurulu Toplantısı sonucu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamalarda Covid-19 virüsünün 81 ilde 180 bin 448 İngiltere mutasyonuna uğramış varyantının bulunduğunu açıkladı. Ayrıca Sinovac ya da BioNTech aşılarından hangisini tercih edeceğinide kişinin seçimi ile yapılacağını belirtti.

Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulu toplantısından sonra yazılı açıklama yaptı:

“Aşılamayı hızlandırmak için Sinovac, BioNTech gibi aşıların yanı sıra artık yeni tedarik kaynaklarımız var. Farklı üreticilerle görüşmelerimiz sonucunda yakında daha büyük bir alım potansiyeline sahip olacağız.” dedi

Koca, bugünlerde öne çıkan bir sorun bulunduğunu, bunun salgına karşı başarı için ihtiyaç duyulan sabrın, aşı sayesinde toplum bağışıklığı sağlanana kadar gösterilip gösterilmeyeceği olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“Bilimin attığı adımlarla aşı tedarikindeki önemli gelişmelerin hepimize tedbirli bir bekleyiş sorumluluğu yüklediğini düşünmeliyiz.”

kapak_204630 Bilim Kurulu Sonucu:"81 ilde 180 Bin Mutasyonlu vaka tespit edildi!" Haberler Sağlık Haberleri

“Kısıtlamaların azaltıldığı bir ayı geride bıraktık. Maalesef bu bir ayda İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere, nüfusumuzun yüzde 80’inin yaşadığı 58 il, kısa sürede riskin çok yüksek olduğu iller arasına girdi. Buna rağmen başarıya inancımızı korumalıyız. Bize ve bilim insanlarımıza şimdi eskisinden daha fazla görev düştüğü bilinmeli ve bu bilgiyle de her birey direncini artırmalıdır. Kısa bir süre içinde aşı ile yaygın bağışıklık hedefinde başarılı olacağız. Bu hedef topluma bir güç kaynağıdır.”

“İngiltere varyantı, 81 ilde 180 bin 448 örnekte tespit edilmiştir”

Bakan Koca, bilim insanlarının kamuoyuna aktarmak zorunda olduğu bir mesajı bulunduğunu belirterek, “Mutasyona uğrayan virüslerin yayılım hızını artırdığı büyük bir ciddiyetle ele alınmaktadır. Kovid testi pozitif kişilerde bizim yaptığımız araştırmalarda da bu varyantlara çok sık rastlanmaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de tespit edilen varyantların dikkat çekici olduğuna işaret eden Koca, şöyle devam etti:

“İngiltere varyantı, 81 ilde 180 bin 448 örnekte tespit edilmiştir. Güney Afrika varyantı, 11 ilde 169 örnekte tespit edilmiştir. Brezilya varyantı, 2 ilde 4 örnekte tespit edilmiştir. Kaliforniya-New York varyantı 1 ilde 2 örnekte tespit edilmiştir. Toplamda ortaya çıkan tablo, İngiltere varyantının ülkemizdeki vakaların yüzde 75’ini oluşturduğunu, klasik tip koronavirüsün yerini aldığını ortaya koymaktadır.”

“Sinovac, Biontech gibi aşıların yanı sıra artık yeni tedarik kaynaklarımız var “
Aşı tedarik sürecini toplumun yakından izlediğini belirten Koca, “Aşılamayı hızlandırmak için Sinovac, Biontech gibi aşıların yanı sıra artık yeni tedarik kaynaklarımız var. Farklı üreticilerle görüşmelerimiz sonucunda, yakında daha büyük alım potansiyeline sahip olacağız.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haber  Bilim Kurulu üyesinden İstanbul uyarısı: "Üçüncü dalgaya girdik"
Screenshot_2-1024x341 Bilim Kurulu Sonucu:"81 ilde 180 Bin Mutasyonlu vaka tespit edildi!" Haberler Sağlık Haberleri

Koca, 2 milyon 800 bin doz Biontech aşısının ellerinde olduğunu anımsatarak, şu bilgileri verdi:

“10 gün içinde bu sayı 4,5 milyon doza ulaşacak. Bu aşı her ilde belli hastanelerde uygulanacak. Mevcut aşılardan hangisini tercih edeceği kişiye bağlıdır. Aşı sırası gelenler, söz konusu hastanelerden randevu alırken aşı tercihini belirterek randevu almalıdır. Şu anda 2 Nisan Cuma günü için randevu verilmeye başlanmıştır. Hedefimiz en geç Haziran sonuna kadar nüfusun büyük çoğunluğunu aşılamaktır. Bu hedefe ulaşmak için gereken gayreti ve kararlılığı kesinlikle göstereceğiz.”

Koca, “İnovatif aşı adaylarından, VLP dediğimiz virüs benzeri parçacık aşısının Faz 1 çalışmaları da başlamıştır.” bilgisini verdi.

Sağlık Bakanı Koca ayrıca şunlarıda belirtti:

“İntranazal aşının gönüllüler üzerindeki sonuçları beklediğimiz gibi olursa bu aşı, dünyada örneği bulunmayan bir Covid aşısı olacaktır. Hedefimiz, aşıyla toplum bağışıklığıdır.

Yükün bu aşamadaki büyük kısmı, bizim, bilim insanlarımızın, sağlık çalışanlarımızın üzerindedir. Bu sorumluluk duygusu, milletimizin salgınla mücadelede dayanıklılığını, tedbirlere uyma isteğini ve yaşama sevincini artırmalıdır.”

Koca, kurul sonrası şu tweeti paylaştı:

Kaynak : https://www.cnnturk.com/turkiye/son-dakika-bilim-kurulu-toplantisi-bitti-mi-31-mart-2021-bilim-kurulu-toplantisinda-hangi-kararlar-alindi
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com Yöneticisi

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!