Bir kötü alışkanlığın bırakılması ne kadar sürer?

Bırakmanın ne kadar süreceği konusunda çeşitli görüşler vardır ve genelde üç haftadan bahsediliyor. Ama bu süreç herkes için işe yarıyor mu?

Maxwell Maltz’ın, Psycho-Cybernetics isimli kitabına göre, alışkanlıktan kurtulma süresi 21 gün olarak açıklandı. Maltz bir plastik cerrahtı ve araştırmasında, hastalarının çoğunun yaklaşık 21 gün sonra yeni yüzlerine alıştığını keşfetti. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalara göre bırakmanın ne kadar süreceğini kesin olarak belirlemek mümkün değil.

University College London’daki (UCL) araştırmacılar, 12 haftalık bir süre boyunca 96 kişinin yeni alışkanlıklarını incelediler ve bir kişinin bunlara uymasının ortalama 66 gün sürdüğünü buldular. Başka bir deyişle, yeni bir davranış oluşturmak en az iki ay sürüyor. Bu nedenle, bu hedefe üç hafta içinde ulaşılmazsa, hayal kırıklığına uğramayın çünkü bu süre çoğu insan için yeterli değildir.

 Carleton Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan Timothy Pychyl, “Alışkanlığı bırakmak, yeni bir alışkanlık ve daha güçlü bir tepki yaratmakla ilgilidir” diyor. “Eski alışkanlık hala yerinde, ancak daha az yaygındır.”

bad-habits-set_1284-23686 Bir kötü alışkanlığın bırakılması ne kadar sürer? Haberler Sağlık Haberleri

Oregon Üniversitesi’nden nörolog Elliot Berkman, “Yeni bir alışkanlık yaratmak, eskisini değiştirmeden yenisini kırmaktan çok daha kolay” diyor. “Bu nedenle sakız veya nikotin inhaler gibi sigara bırakma araçları nikotin bantlarından daha etkilidir.”

Uzmanlar bir konuda hemfikirdir ve bu, bir alışkanlığı bırakmak için belirlenmiş bir zaman çerçevesi olmadığıdır ve kişilik, motivasyon, koşullar ve alışkanlığın kendisi gibi çeşitli faktörler bunu etkileyebilir. Berkman, “Kişisel nedenlerle alışkanlıklarını değiştirmek isteyenler, davranışlarını başkalarının baskısı gibi dış nedenlerle değiştirmek isteyenlere göre çok daha hızlı yapacaklar” diyor.

Daha önce de belirtildiği gibi, bırakmak daha uzun sürer ve genellikle en az iki ay zaman alır. Bu şekilde en güçlü motivasyonunuzu düşünmeli ve onu bir itici güç olarak kullanmalısınız. Kötü bir alışkanlığın yerini alacak pozitif bir alışkanlık düşünün. Örneğin sigara yerine yemek yeme bu davranışlardan biri olabilir. Sabırlı olmayı unutma, alışkanlığı ne kadar uzun süre sürdürürsen, ondan kurtulmak o kadar uzun sürer.

İlgili Haber  Tek Bir gülümseme, bir enjeksiyonun acısını azaltabilir mi?
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!