BM: Mali’de düğün partisine düzenlenen Fransız hava saldırısı 19 sivili öldürdü

BM soruşturmasına göre, geçtiğimiz Ocak ayında Mali’de bir Fransız askeri hava saldırısında en az 19 sivil hayatını kaybetti.

Araştırmalar, ölenlerin, Paris’in şimdiye kadar iddia ettiği gibi, saldırı sırasında hedef alınan aşırılık yanlısı cihatçılar değil, bir düğüne konuk olduklarını gösteriyor.

Mali, Minsuma isimli BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisinin, Bilimsel Polis ve Adli Tıp tarafından onaylanan soruşturmasında, 3 Ocak’ta Fransız savaş uçaklarının Bonti köyüne düzenlediği saldırıda 100’e kadar sivilin toplanma yeri “Sarma Yazıtı” adlı aşırılık yanlısı bir gruba mensup sadece beş silahlı kişinin katıldığı bir düğünün hedef alındığını gösteriyor.

Sarma yazıtı, “İslam’ı ve Müslümanları Destekleyen” tanınmış grubun şubelerinden biridir. Bu grup, El Kaide ile bağlantılı bir tür cihatçı grup koalisyonudur.

BM raporuna göre, Fransa hava saldırısında 19’u sivil olmak üzere toplam 22 kişi öldü.

Mali’deki BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Mali ve Fransız makamlarına, ana suçluları tespit etmek ve gerekirse mağdurlara ve yakınlarına tazminat sağlamak için en kısa sürede bağımsız bir soruşturma başlatmalarını tavsiye etti.

Mali-French-protest_AFP-1024x682 BM: Mali'de düğün partisine düzenlenen Fransız hava saldırısı 19 sivili öldürdü Haberler
AFP/File photo

Fransa, Mali ve bölgedeki diğer ülkelerin askerlerinin radikal İslamcı gruplara ve hareketlere karşı koymalarına yardımcı olmak için 2013’ten beri askeri operasyonlar yürütüyor ve şimdide, Afrika kıyılarına 5.000’den fazla asker gönderdi.

İlgili Haber  Dünyanın İlk Ekran Altı Kamerasına Sahip Telefonu
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!