Bu yapay kalp, hidrolik sıvı yardımıyla kanı pompalıyor

Bir Fransız şirketi, hidrolik sıvıyı dolaştırarak kan pompalayan kalp icat etti. Bu kalp, biventriküler kalp yetmezliği olan hastaları ölümden kurtarıyor.

Bu cihaz, gerçek bir Kalp gibi davranıyor. Örnek olarak, Atış hızını, kendi kendini düzenlemeyi ve kan uyumluluğu gibi özellikleri kontrol edebiliyor.

Gerçek kalbin yaklaşık üç katı ağırlığında olan bu yapay kalp, iki ventriküle sahiptir. Bu ventriküller, biri kan, diğeri hidrolik sıvı için kullanılıyorlar ve Membranlarla birbirinden ayrılıyorlar. Hidrolik sıvı, bir motor pompası kullanarak kalbe girip, Membranı hareket ettirerek kan akışını mümkün kılıyor. Ek olarak, elektronik bileşenler, sensorlar ve mikroişlemciler, hastanın aktivitesine göre, kan akışını otomatik olarak düzenliyorlar.

Bu yapay kalbi kullanmak için, hastanın bir hidrolik aktüatör torbasına (actuator), Lityum iyon piline ve denetleyiciye sahip olup, taşıması gerekiyor.

Son olarak, bu yeni cihaz, güvenlik ve sağlık standartlarına uygun yapıldığını gösteren CE belgesini, Aralık 2020’de Avrupa Birliği’nden almıştır. Yeni kalp, Nisan 2021’den itibaren, Almanya ve Fransa’da satışa sunulacaktır. Ayrıca Carmat, bu ürün için, ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden fizibilite çalışması iznini de almıştır.

İlgili Haber  Fatih Terim'den Son Dakika Açıklaması!
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!