Çinli doktor anlattı: ‘Devlet salgını….

Çinli doktor anlattı: ‘Devlet salgını….

BBC, koronavirüs salgını ile ilgili “54 Gün” isimli bir belgesele imza attı. Belgeselde yer alan bir doktorun iddiaları ise oldukça dikkat çekici.

BBC, koronavirüs salgını ile ilgili “54 Gün” isimli bir belgesele imza attı. Belgeselde yer alan bir doktorun iddiaları ise oldukça dikkat çekici. 

Belgeselde konuşan ve ismi açıklanmayan bir doktor, salgının ilk günlerinde yetkililerin açıklama yapmamaları konusunda uyarıldıklarını, salgının 52 gün boyunca gizlendiğini öne sürdü.

Bilinen ilk koronavirüs vakası ile birlikte Çin’in Vuhan’ı kapatması arasında geçen 54 günlük süreyi ele alan belgeselde, Çin’in koronavirüs salgınını örtbas etmeye çalışması, sağlık çalışanlarını da sessiz kalmaları için sindirmeye yönelik erken hareket etmelerine dair şüpheleri artıran önemli bilgilere ışık tutuyor. 

10 Ocak 2020’de çalıştığı hastanenin solunum yolları hastalıkları bölümünün dolduğunu belirten doktor, “Kontrolden çıkmıştı ve paniğe kapılmaya başladık” dedi. 

İtirafı yapan doktorun çalıştığı Vuhan’daki hastaneden de görüntü paylaşan BBC, Çinli yetkililerin virüsü 52 gün gizlediğini belirtti. 

Doktor, “Virüsün insandan insana bulaştığını herkes biliyordu, bir aptal bile bunu bilebilirdi. Peki o zaman neden öyle olmadığını söylersin ki? Bu durum bizi çok şaşırttı ve kızdırdı” dedi.

Birkaç hafta içinde yüzlerce, belki de binlerce şüpheli vaka olduğunu söyleyen doktor, o zamana kadar resmi olarak yalnızca 41 vakanın rapor edildiğini söyledi.

Amerikalı virolog Ian Lipkin BBC’ye yaptığı açıklamada, virüs söylentilerinin dolaşmaya başlamasıyla birlikte Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) başkanı George Gao’nun yılın başlarında kendisiyle temasa geçtiğini söyledi. Lipkin, Gao’nun kendisinde virüs tespit ettiklerini ve yüksek oranda bulaşıcı olmadığını söylediğini aktardı.

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz

İlgili Haber  Telegram Güncellendi. Artık Görüntülü Konuşulabilecek!
Kaynak : https://www.karar.com/cinli-doktordan-koronavirus-itirafi-devlet-salgini-52-gun-boyunca-gizledi-1603137
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!