Corona virüsünü tespit etmek için kızılötesi termometreler neden işe yaramıyorlar?

Corona virüsü salgını sırasında havalimanına veya diğer halka açık yerlere girerken termometrelerle karşılaşmış olabilirsiniz. Bu cihazlar, Corona ana semptomlarından biri olan ateşi kaydetmek için tasarlanmışlar.

Kızılötesi termometreler birçok insanı taramak için kolayca kullanılabiliyor. Ancak bu kızılötesi termometrelerin bu taramayı gerçekleştirmek için doğru olması gerekiyor. Birkaç farklı sebepten dolayı bu cihazların gösterdiği sonuçlar doğru olmayabiliyor.

Ateş, Corona ana semptomlarından biri olmasına rağmen, virüse sahip birçok kişi, herhangi bir belirti göstermez veya hasta olup, hastaneye kaldırıldıktan sonra ateşi yükselir.

Araştırmalar, Coronavirüsü olan kişilerin en az %11’inin ateşi olmadığını gösteriyor. Hastanede yatan kişilerin yalnızca %43’ü ateş dahil semptomlar gösteriyorlar. Bu nedenle, virüsün bulaştığı kişileri tespit etmek için ateş seviyesinin kontrol edilmesi çok etkili değildir.

Ayrıca kızılötesi termometreler cilt yoluyla vücut ısısını kolaylıkla ölçebilirken, diğer faktörlerin alın sıcaklığını etkileyip etkilemeyeceği sorusu ortaya çıkıyor.

Genel olarak, özel ve çok kontrollü koşullarda, yüksek alın sıcaklığı tüm vücut ısısında bir artışa işaret edebiliyor. Bu yüzden kendinizi iyi hissetmediğinizde ateşi ölçmek için elinizi alnınıza koyarsınız. Ancak sorun, birçok nedenden dolayı alın sıcaklığının genel vücut sıcaklığından bağımsız olarak yükselip düşebilmesidir.

Sıcak veya soğuk bir ortamda bulunmak, güneş yanığı, egzersiz yapmak, çok fazla kıyafet giymek ve cilt hastalıkları gibi faktörler cilt ısısını etkileyebilir. Bu tür faktörlerin varlığı, “yanlış pozitif ve yanlış negatif” vakalarının kaydedilmesine yol açabilir.

Tüm bunlar, Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin, bazı Coronavirüs vakalarının havalimanlarında veya diğer önemli merkezlerde sıcaklık tarama yöntemleriyle tespit edilmesine rağmen, bu tür önlemlerin genellikle etkisiz olduğunu ortaya koyduğu sonucuna varmasına yol açtı.

İngiltere’nin ilaç ve sağlık ürünleri düzenleyicisi, “bazıları virüsle enfekte olmuş kişileri tespit ettiğini iddia eden sıcaklık tarama cihazlarının bunu yapmanın güvenli bir yolu olarak kabul edilmediği” konusunda da uyardı. Kanada İlaç ve Sağlık Teknolojisi Dairesi de geçen yıl kızılötesi cilt termometrelerinin doğruluğunun belirsiz olduğunu ve daha fazla araştırılması gerektiğini belirtti.

İlgili Haber  En iyi telefon ödülü sahibini buldu

Peki çözüm nedir?

Şu anda en etkili yol, corona virüsünü sadece 15 ila 20 dakika içinde kolayca tespit edebilen hızlı corona antijen bazlı teşhis kitleri kullanmaktır. Coronavirüsün dünyanın son salgını olma ihtimali düşüktür. Bilim adamları şimdi gelecek nesillerin böyle bir virüsle başa çıkmaya tamamen hazır olmasını sağlamak için ellerinden geleni yapıyor.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!