Covid-19 Mutasyona Uğradı! VUI – 202012/01 hakkında bilinmesi gereken her şey!

Covid-19 Mutasyona Uğradı! VUI – 202012/01 hakkında bilinmesi gereken her şey!
“Mutasyon ilk kez nerede ve nasıl ortaya çıktı?”, “Mutasyon aşıları etkisiz hale getirecek mi?”, “Mutasyon nedeniyle sosyal mesafe ve karantina önlemleri değişecek mi?” “Virüs hangi ülkelerde görüldü?” ve Mutasyon okulların açılmasını nasıl etkileyecek?” gibi “VUI – 202012/01” adlı varyanta ilişkin bilinmesi gereken tüm soruların yanıtlarını haberimizde bulabilirsiniz.

“Mutasyon ilk kez nerede ve nasıl ortaya çıktı?”, “Mutasyon aşıları etkisiz hale getirecek mi?”, “Mutasyon nedeniyle sosyal mesafe ve karantina önlemleri değişecek mi?” “Virüs hangi ülkelerde görüldü?” ve Mutasyon okulların açılmasını nasıl etkileyecek?” gibi “VUI – 202012/01” adlı varyanta ilişkin bilinmesi gereken tüm soruların yanıtlarını haberimizde bulabilirsiniz.

İLK KEZ EYLÜL AYINDA TESPİT EDİLMİŞTİ

 “VUI – 202012/01” adı verilen yeni tür, ilk olarak Eylül ayında İngiltere’nin Kent şehrinde tespit edildi. Çoğunlukla Güney İngiltere’de olmak üzere, yeni türün binden fazla doğrulanmış vakası olduğu belirtildi.

NEREDEN YAYILDI?

Varyant alışılmadık derecede yüksek oranda mutasyona uğradı. “VUI – 202012/01” adlı mutasyonu araştıran  Birleşik Krallık Covid-19 Genomics UK Konsorsiyumu (COG-UK) üyeleri, virüsün genetik yapısında meydana gelen “17 değişikliği” ortaya çıkardıklarını söyledi.  

VİRÜS HANGİ ÜLKELERDE GÖRÜLDÜ?

İngiltere’de ortaya çıkan corona virüsünün daha bulaşıcı yeni varyasyonu şimdiye kadar İngiltere dışında,  İtalya, Hollanda, Danimarka, Belçika, Avustralya ve İskoçya’da tespit edildi. Ardından, Kanada, Almanya, Fransa, Avusturya, Belçika, İsviçre, Fransa, Hollanda gece yarısından itibaren İngiltere ile karşılıklı uçuşları durdurdu.

DOKTOR ÇEVİK: ŞİMDİYE KADAR VİRÜSÜN 4 BİNDEN FAZLA MUTASYONU TESPİT EDİLDİ

NBsWKg80akq5EE7RwAV_4Q Covid-19  Mutasyona Uğradı! VUI - 202012/01  hakkında bilinmesi gereken her şey! Haberler Sağlık Haberleri

İngiliz Hükümeti’ne bağlı olan  Yeni ve Gelişmekte Olan Solunum Virüsü Tehditleri Danışma Grubu (Nervtag) üyesi Doktor Müge Çevik, şimdiye kadar 4 binden  fazla yeni tip corona virüs  mutasyonunun gözlemlendiğini ve bunların yalnızca birkaçının birkaçının önemli göründüğünü açıkladı.

VİÜSÜN GERÇEK VERSİYONUNDAN DAHA BULAŞICI!

King’s College London’da viroloji profesörü olan Stuart Neil, ise “Şimdiye kadar toplanan veriler, varyantın daha bulaşıcı olduğu veya daha verimli bir şekilde yayılabildiği anlayışıyla tutarlıdır, ancak bununla ilgili laboratuar tabanlı onayımız veya neden daha hızlı yayıldığına dair herhangi bir fikrimiz yok. Mutasyon, birkaç hafta önce İngiltere’nin belirli bölgelerdeki vakaların yüzde 10-15’i ile ilişkilendirildi, ancak geçen hafta Londra’daki vakaların yaklaşık yüzde  60’ını oluşturuyordu” dedi. 

İlgili Haber  Bir Gün Artık 24 Saatten Daha Kısa!

PEKİ MUTASYON AŞILARI NASIL ETKİLEYECEK?

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, “Aşıların yeni tür üzerinde de aynı şekilde etkili olacağını söyleyebiliriz” dedi. Alman devlet kanalı ZDF’ye konuşan Spahn, Avrupa Birliği’ndeki uzmanların, Covid-19 aşılarının İngiltere’de hızla yayılan corona virüsün mutasyona uğramış yeni türüne karşı da etkili olacağına inandıklarını belirtti. Ancak, bilim insanları, Alman Sağlık Bakanı kadar kesin çizgilerle konuşmuyor. 

Neil, “Başak proteinindeki mutasyon, virüsün ACE-2 ile etkileşime girme yeteneğini artırarak ona çoğalma avantajı sağlayabilir. Ayrıca, bu durum aşıların işinin yapmasını da engelleyebilir. Gerçekten takip edilmesi gereken bir mutasyon” dedi. başak proteininde meydana gelen değişiklikler oldukça önem taşıyor, çünkü kullanılmaya başlanan Pfizer/ BioNTech ve Modena  aşısı da dahil olmak çoğu corona virüs  aşısı bu proteini hedef alarak çalışıyor. Aynı zamanda söz konusu değişikliklerin, daha önce corona virüsün farklı bir varyantıyla  enfekte olmuş kişilerin de bağışıklık kazanmasını engelleyeceğinden korkuluyor.  

R2n7K2fdv0OCIEeu_Nnq6A Covid-19  Mutasyona Uğradı! VUI - 202012/01  hakkında bilinmesi gereken her şey! Haberler Sağlık Haberleri

MUTASYON OKULLARIN AÇILMASINI ETKİLER Mİ?

London College Üniversitesi’nden Profesör Andrew Hayward, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Şu anda İngiltere’de okulların  açık olmaması büyük bir avantaj” dedi. Profesör Neil ise, “Bir bilim insanı olarak, virüsün yayılmasını engellemenin en etkili yolunun, teması mümkün olduğunca azaltmak olduğunu söylüyor. Ama ebeveyn olan diğer yarım, yokulları kapatarak çocukların gelişimini ve eğitimini sınırlamanın ne kadar zarar verici olabileceğini görüyor. Bence düşünmeniz gereken en son şey okulları kapatmaktır. Bununla birlikte, okullarda personelin çok daha agresif bir şekilde test edilmesini öneriyorum” dedi. 

MUTASYON ENDİŞE VERİCİ Mİ?

Hayward, “Bu varyantın, daha kötü ve  büyük bir salgına neden olma potansiyelini görebilmek için zaten yeterli bilgiye sahip olduğumuzu düşünüyorum. Vaka sayısında bir artış yaşanacağı çok açık. Bu vakaların bir kısmında da ölüm görülecek. Aşıların yaygın bir şekilde kullanılana dek, kısıtlamaların uygulanması şu anda kritik önem taşıyor” dedi.

İlgili Haber  COVID-19 dan Dünyaya
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ekibi olarak önceliğimiz daima siz sevgili okurlarımız.
2-3 yılı aşkın süredir aktif olarak İnternet sektöründe yer almaktayım. Amacımız siz değerli okurlarımıza doğru ve hızlı haberi yayınlamak.

Hedefi Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS) Veri Bilimci (Veri Analisti)

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!