1. C# PROGRAMLAMA DİLİ

Merhaba Arkadaşlar sizlere bu yazımda lisede görmüş olduğum ve otomasyon programları yaparken eğlenerek yaptığım , C# yazılım dilinden bahsetmek istiyorum.


C# yazılım dili yazılım piyasasında bildiğimiz ve sıkça adını duyduğumuz C ve C++ gibi dillerden türetilmiştir.Bildiğimiz kadarıyla : Microsoft tarafından geliştirilen C# dili, C++ ve Visual Basic yazılım dillerinde yer alan sorunları kaldırmak amacıyla geliştirilmiş bir dil olarak karşımıza çıkmasına rağmen kısa süre içerisinde nesne yönelimli programlama dillerinin içinde en gelişmişlerinden biri haline gelmiştir.

C# dilinin Javayla olan bezerlikleri çok dikkat çekmektedir.Bu benzerliklerden en önemlisi ; .NET Framework platformunda iki yazılım dilinin de nesnel bir yazılım dili olmalarıdır.

C# ’ın en önemli özelliklerinden birisi Microsoft programları olan Ms Office, SQL gibi uygulamalara da çok kolay entegre olabilmesi yani uyum sağlayabilmesidir..Bu da kullanıcıların işlerini kolaylaştırmakla kalmayıp c-sharp yazılım dilini tercih edilir kılmaktadır. Bunu yanında çok fazla c-sharp diliyle alakalı kaynak ve eğitim videosu olması öğrenmek isteyenleri kendine çekmektedir. Zevkli bir görsel yapısı da olması artılarının arasında.16-17 Yaşındaki bir lise öğrencisi bu dersi aldığında bir otomasyon programı yapabiliyorsa üzerine düşülünce kim bilir ne kadar güzel ürünler ortaya konulabilir.

C# dilinin C++ diline benzerliği ileride üniversite eğitimde veya başka bir sebepten C++ yi öğrenmeye çalışacaklar açısından kolaylık sağlamaktadır.Lise de gördüğüm C# dersi sayesinde üniversitede gördüğüm C ve C++ derslerimde zorlanmadım ve çabuk kavradım .Emin olun bir dili temel seviye de dahi öğrenmiş olsanız bile başka bir dili öğrenmeye başladığınızda başlangıç konularını çabuk ve hızlı geçiyor,mantığını daha iyi kavrıyorsunuz.

C-sharpın en büyük rakipleri ASP.NET platformu , web programlamada ise ASP ve PHP dilleridir.

C# ile yapılabilecekler başlıca şunlardır ;

  • Konsol Uygulamaları (Console Applications)
  • Form Uygulamaları (Windows Forms Applications)
  • Web Form Uygulaması (Asp.Net)
  • Mobil Programlama (Xamarin)
  • Web Servisleri
  • DLL yazma
İlgili Haber  Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Açıklama Yaptı. Kısıtlamalar kalktı'mı? Okullar açılacak'mı?

Yukarıda belirttiğim alanlarda projeler geliştirebiliriz. Genelde otomasyon programları yapılmaktadır.Ancak oyun sektörünün gelişmesiyle birlikte Unity kullanarak oyunlar ,mobil uygulama üreticilerince de Xamarin kullanarak mobil uygulamalar yapıp geliştirmektedir.

Bu yazımı burada sonlandırıyorum. Umarım size öğrenmek istediğiniz bilgileri suna bilmişimdir.Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle.

『 Telegram 』

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!