Donald Trump’ın ABD Senatosundaki ikinci duruşması başlıyor

Eski Başkan Donald Trump’ın görevden alınmasına ilişkin ilk duruşma salı günü ABD Senatosunda başladı. Donald Trump, taraftarlarının Kongre binasına düzenlediği saldırı ve beş kişinin ölümüne yol açan çatışmaların ardından “isyanı kışkırtmakla” suçlandı.

İkinci duruşma, New York’tan Demokrat Senatör Chuck Schumer’ın açıklamalarıyla başladı. Schumer, Davanın “ABD tarihindeki bir başkan aleyhindeki en ciddi suçlamaları” ele alacağını söyledi.

Toplantılarda Kongre’ye saldıran Trump destekçilerinin filmleri ve işledikleri şiddet de gösterilecek. Filmlerin gösterilmesini engellemek için Trump’ın avukatları, onları tekrar göstermenin “şiddeti yüceltme girişimi” olduğunu savundular.

Avukatları ayrıca Senato’nun iddialar üzerinde yargı yetkisi olmadığını düşünüyorlar çünkü Donald Trump artık ABD cumhurbaşkanı değil.

Ayrıca Donald Trump’ın seçim sahtekarlığıyla ilgili konuşmaları ve Twitter mesajlarının kışkırtma anlamına gelmediğini söylüyorlar.

Ancak Temsilciler Meclisi tarafından görevden alma mahkemesine gönderilen savcılar, “Bu tür argümanları kabul etmek, Kongre’nin ulusal televizyonda Amerikan bayrağını yakan veya bir Ku Klux Klan toplantısında bir konuşma yapan veya Yahudi mahallesinden geçerken bir Nazi sembolü taşıyan başkanı suçlayamayacağı anlamına gelir. Bu olayların her biri bir suçlamaya neden olur.”

Maryland Demokrat Jimmy Ruskin, Trump’ın ikinci suçlama ekibinin başındadır. Bu görevden alma için oluşturulan ekip, Trump’ın ilk suçlama ekibinden tamamen farklıdır. Savcıların ikinci suçlamadaki iddialarının merkezinde Donald Trump’ın konuşmaları ve Twitter mesajlarıyla ilgili belgeler vardır.

Diğer şeylerin yanı sıra, “6 Ocak’ta Washington’daki büyük protesto. “Herkes gelip fırtına [veya vahşi] olsun.” Ya da Demokratları seçime hile karıştırmakla suçlayıp, “Beyaz Saray’a giremezler. “Onlarla savaşacağız ve bir cehennem başlatacağız.” demesi mahkeme de önem taşıyor.

Ayrıca Capitol saldırısıyla bağlantılı olarak tutuklanan ve suçlanan yaklaşık 140 kişi, savunmalarında, Cumhurbaşkanı isteği üzerine bu saldırıyı yaptıklarını söylediler.

Donald Trump’ın ikinci suçlamasının davası en az bir hafta sürecektir. Trump, ilk duruşmanın aksine, bu kez, politikalarının kişisel güvenliklerini bile tehlikeye attığını söyleyen öfkeli Cumhuriyetçilerin hedefi oldu. Bu yüzden Trump’tan uzaklaşarak siyasi pozisyonlarını canlandırmak için bir fırsatı değerlendirmek istiyorlar.  

İlgili Haber  Jeff Bezos, Amazon CEO'luğundan istifa ediyor
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!