Dünya Kadınlar Günü; kutlamalar ve Protestolar

Feminist protest Spain 800x450 1

Fransa’daki kadın hakları aktivistleri, pazar günü Dünya Kadınlar Gününe özel, cinsiyetçiliğe ve cinsel şiddete karşı yürüyüş yaptılar.

Çeşitli kadın grupları da hayatın her alanında kadın haklarında daha fazla eşitliği desteklemek için 8 Mart Pazartesi günü “feminist grevi” çağrısında bulundular.

Pazar gününden itibaren Fransa genelinde benzer sokak protestoları yapılıyor. Paris’teki Place de la République’de feminist aktivistler, kadınların öldürülmesini kınamak için, büyük bir “Cinayeti Durdurun” pankartı taşıdılar.

Fransız Adalet Bakanlığı’na göre 2020’de 90 kadın, kocaları tarafından öldürüldüler. 2019 senesin’de bu rakam 146 olarak belirlenmiştir. Kadınlara yönelik şiddetle mücadele eden Fransız gruplar, sayının azalmasının büyük olasılıkla karantina ve ülkedeki Covid salgınıyla ilgili kısıtlayıcı tedbirlerden kaynaklandığını söylüyorlar.

Ancak Fransız yetkililere göre, Fransa’da ilk karantina döneminde Mart ve Nisan aylarında aile içi şiddet %40, Kasım ve aralık aylarında ikinci karantinada %60 arttı.

shutterstock_492594481 Dünya Kadınlar Günü; kutlamalar ve Protestolar Haberler

Dünyanın diğer ucunda Suriyeli Kürtler, Suriye’nin kuzeyindeki Kamışlı kentinde düzenlenen bir mitingde Dünya Kadınlar Günü’nü kutladılar.

Mitingde yer alan bir kadın, “Toplantı, kadınların tekrar özgüvenlerini kazanmayı ve aynı zamanda onları otoriterlik, ölüm, sürgün ve toplumdaki cinayet kültürüyle yüzleşmeleri ve devrimin kazanımlarını korumaları için eğitmeyi amaçlıyor.” Dedi.

Rusya’da Dünya Kadınlar Günü resmi tatildir ve Yekaterinburg’da subaylar bu günü, sokak müziğiyle kutladılar.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), gelişmekte olan ülkelerdeki yüz milyonlarca kadın için cinsiyet eşitsizliği konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan Uluslararası Kadınlar Günü ile ilgili yeni bir rapor yayınladı.

UNDP cinsiyet direktörü Rockel Laguna euronews’e “İstediğimiz şey kadınların geçici bir asgari gelire sahip olması. Aile içi şiddetin artışını düşünürseniz, yalnızca bir tür asgari gelire erişimleri olan kadınlar, bu durumdan kaçabilecekler.” Dedi. UNDP raporunun yazarları, geçici asgari gelir planının, gelişmekte olan ülkelerin GSYİH’sinin aylık %0,07’sinin yoksulluk içinde yaşayan 613 milyon çalışma yaşındaki kadın için mali güvenlik sağlayabileceği anlamına geldiğini söylüyorlar.

İlgili Haber  Bu uygulama, iPhone'unuza renkli tarih ve saat widget'ları eklemenizi sağlıyor!
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!