Dünya Sağlık Örgütü: Her üç kadından biri fiziksel veya cinsel şiddete maruz kalıyor

VAW Prevelance

Dünya Sağlık Örgütü, dünya çapında yaklaşık üç kadından birinin yaşamı boyunca fiziksel veya cinsel istismara uğradığını bildiriyor. Bu yaygın davranış, korona salgını süresinde de arttı.

Birleşmiş Milletler Sağlık Örgütü (WHO) 9 Mart Salı günü, hükümetleri şiddeti önlemeye, taciz mağdurlarına yönelik hizmetleri iyileştirmeye ve kadınları ve kızları sık sık rahatsız eden ekonomik eşitsizlikleri gidermeye davet etti.

Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri, erkek çocuklarının okulda iletişimde karşılıklı saygı ve cinsiyette karşılıklı rıza ihtiyacı konusunda eğitilmesi gerektiğini söylediler.

Dünya Sağlık Örgütü genel müdürü, Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Kadına yönelik şiddet her ülkede ve kültürde yerli olarak mevcuttur. Bu tür şiddet, dünya çapında milyonlarca kadına ve ailelerine zarar veriyor. Bu durum, Covid salgını döneminde daha da arttı.” dedi.

Veriler şok edici

Dünya Sağlık Örgütü, dünya çapında 15 ile 49 yaşları arasındaki kadınların %31’inin, yani yaklaşık 852 milyondan fazla kadının fiziksel veya cinsel şiddete maruz kaldığını tahmin ediyor. WHO, ulusal verilerden ve 2000-2018 arasında yapılan kamuoyu yoklamalarından elde ettiği bulguları açıklayarak, kadına yönelik şiddet konusunda bugüne kadarki en büyük çalışma olduğunu söyledi.

Örgüt, çoğu insanın kadınlara, eşlerine veya partnerlerine yönelik şiddetin failleri olduğunu ve yoksul ülkelerde bu tür şiddetin orantısız bir şekilde daha yüksek olduğunu söylüyor. Bu uluslararası organizasyona göre, Kadına yönelik şiddete ilişkin gerçek rakamlar muhtemelen belirtilenden daha yüksektir. Çünkü birçok cinsel istismar vakası, mağdurun damgalanmaktan korktuğu için, rapor edilmiyor.

773x435_cmsv2_4272ffe9-91bf-5978-9f01-586996a58f04-5438740 Dünya Sağlık Örgütü: Her üç kadından biri fiziksel veya cinsel şiddete maruz kalıyor Haberler
Evdeki şiddetten dolayı vucudu yanan Afganistan’lı kadın

Dünya Sağlık Örgütü raporunun yazarı, Claudia Garcia-Moreno, Reuters’e şunları söyledi: “Bu rakamlar şok edici. Bu sayı aslında, hükümetlerin bu şiddeti önlemek için daha fazlasını yapmaları için bir uyandırma çağrısıdır.”

Moreno, Okyanusya, Afrika Sahara’nın güneyi ve Güney Asya’yı Kadınların yarısından fazlasının şiddete maruz kaldığı bölgeler olarak belirtiyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre kadına yönelik şiddetin çoğu Kiribati, Fiji, Papua Yeni Gine, Bangladeş, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Afganistan’da yaşanıyor.

İlgili Haber  Dünya Sağlık Örgütü "sürekli covid" virüsü konusunda uyarıyor

Dünya Sağlık Örgütü ayrıca kız çocuklara yönelik şiddetin erken yaşlarda başladığını söylüyor. Garcia Moreno’ya göre, bu konu “endişe verici” bir konudur. Örgütün yetkililerinden biri “ilişki yaşayan 15-19 yaşları arasındaki her dört genç kızdan biri, fiziksel veya cinsel istismara maruz kalıyor. Bu dönem, hayatın çok önemli ve yapıcı bir dönemidir. Bu şiddetin yaşam üzerindeki etkilerinin uzun süreli olabileceğini biliyoruz, çünkü fiziksel ve zihinsel sağlığı etkileme ihtimali yüksek olup, istenmeyen gebeliklere ve diğer komplikasyonlara yol açabiliyor.”

Kadına yönelik en düşük şiddet oranı Avrupa’da. Bu kıtada kadınların %23’ü hayatları boyunca şiddet mağduru olmuşlar.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!