Dünya Sağlık Örgütü uzmanları Çin’in Wuhan deniz ürünleri pazarını ziyaret etti

Corona virüsü salgınının kaynağını araştıran Dünya Sağlık Örgütü uzmanlarından oluşan bir ekip, pazar günü Çin’in Wuhan kentindeki Huanan pazarını ziyaret etti.

DSÖ uzman ekibinin üyeleri, iki haftalık karantina dönemini tamamladıktan sonra, cuma günü Wuhan Şehrinde saha araştırmalarını başlattılar.

Bu ziyaret Pekin için çeşitli açılardan önemlidir çünkü Küresel Corona virüs salgınından sonra, Çin’in merkezinde virüsün kontrol altına alınmasında ve yayılmasının önlenmesinde kötü yönetim için Çinli yetkililer suçlandılar.

Ülkesinde genellikle herhangi bir dış müdahaleye müsamaha göstermeyen Çin hükümeti, şimdiye kadar neredeyse bu konuda net bir tavır almamaya çalıştı ve Yabancı uzmanların misyonunu olabildiğince önemsiz olduğunu göstermek istiyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, cuma günü yaptığı açıklamada, ülkesinde Dünya Sağlık Örgütü misyonunun başlamasına atıfta bulunarak herhangi bir soruşturma söz konusu değildir dedi.

Dünya Sağlık Örgütü’nden bir uzman ekibi, Çinli yetkililer tarafından yakından izlenen ön planlama misyonunun bir parçası olarak pazar günü Huana pazarına girdiler.

Olay yerindeki uzmanlar, muhabirlerin sorularını yanıtlamayı reddettiler. Bir muhabir uzmanlardan birine yolculuktan ne beklediğini sorduğunda, bu uzman hızla arabanın camını kaldırdı.

Uzmanlar bilgileri paylaşmıyorlar

Bu arada uzman ekip üyelerinden Peter Dazak, keşif ekibinin toptan satış pazarı da dahil olmak üzere bugüne kadar çok önemli yerleri ziyaret ettiğini, sonra Huanan deniz ürünleri pazarına gittiklerini tweetledi.

Devlet tarafından işletilen Global Times, Çin’deki dünya Sağlık Örgütü uzmanlarının misyonunun başlamasının arifesinde, bu araştırmanın önemsiz olduğunu göstermeye çalıştı.

Çin’de virüsün patlak vermesinin ardından Global Times tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarına atıfta bulunan bir raporda bu medya, virüs salgınının kaynağının Huanan pazarı olmadığını vurguladı.

Dünya Sağlık Örgütü uzmanları cumartesi günü, Çinli yetkililerin eşliğinde, Wuhan’da ilk corona virüs hastalarının kabul edildiği bir hastaneyi ziyaret ettiler. Bu ziyarette,muhabirlerin araştırmayı takip etmelerine izini verilmedi.

İlgili Haber  Associated Press: İsrail, Rusya 'dan Suriye için Sputnik Corona aşısı satın aldı

Corona virüsü, küresel salgından bu yana dünya çapında iki milyondan fazla insanı öldürdü ve küresel ekonomiyi yok olmanın eşiğine getirdi.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!