Dünyada Bir İlk: Uzaktan Kontrol Edilen Robot Atölye Çalışanı

T HR3 Toyota Bigumigu

Tokyo’daki küçük bir süpermarketin sessiz bir koridorunda, bir robot görev bilinciyle işine devam ediyor. Aşağıya indiğinde, insanların sevdiği bir başka aromalı içeceği daha alır, kaldırır ve soğutulmuş bir ünitenin rafına yerleştirir. Sonra bir sonraki. İnsanlar gelir ve gider.

Tokyo’daki küçük bir süpermarketin sessiz bir koridorunda, bir robot görev bilinciyle işine devam ediyor. Aşağıya indiğinde, insanların sevdiği bir başka aromalı içeceği daha alır, kaldırır ve soğutulmuş bir ünitenin rafına yerleştirir. Sonra bir sonraki. İnsanlar gelir ve gider.

İyi entegre edilmiş otonom bir mekanik işçiye benziyor, ancak bu bir yanılsama gibi. Bu robotun kendine ait bir zihni yok. Birkaç mil uzakta, bir insan işçi her hareketini uzaktan kontrol ediyor ve bir robotun gözünden bakmayı sağlayan bir sanal gerçeklik (VR) başlığı aracılığıyla izliyor.

Bu, Model-T robotu insanların kendi evlerinin rahatlığında süpermarketlerde ve diğer yerlerde fiziksel emek yapmalarına olanak sağlamak için tasarlanmış Japon firması Telexistence’ın çalışmasıdır.

Bu durumda robot, Tokyo’daki bir FamilyMart mağazasında çalışıyor. Sonunda, içecek şişelerinden daha fazlasını idare edecek – pirinç topları, bento kutuları ve sandviçlerin hepsi elinin altında olmalı.

T-HR3_Toyota_Bigumigu-1024x536 Dünyada Bir İlk: Uzaktan Kontrol Edilen Robot Atölye Çalışanı Teknoloji

Telexistence’ın yönetim kurulu başkanı Yuichiro Hikosaka, Model-T’nin bir “insan avatarı” olduğunu söylüyor.

“Kendinizi hareket ettirmeden istediğiniz yere gidebilirsiniz” diyor. Kavram, telerobotik veya teleoperasyon olarak adlandırılır ve Surrogates ve Sleep Dealer gibi distopik bilim kurgu filmlerinde dramatize edilmiştir.

Uzaktan kumandalı bomba imha robotları on yıllardır ortalıkta, ancak uzaktan kumandalı cihazlar artık her zamankinden daha fazlasını yapıyor – Covid-19 çağında insanların evlerine yiyecek sağlamak da dahil.

Hikosaka, Japonya’nın yaşlanan nüfusu ile şu anda bir işgücü sıkıntısı ile karşı karşıya olduğuna dikkat çekiyor – özellikle düşük gelirli işler açısından. Bunun kısmen fiziksel işin yapılması gereken yerlerde binlerce robotu konuşlandırarak ve şirketlerin gerektiğinde robotu çalıştırmaları için insanları uzaktan işe almalarına izin vererek kısmen çözülebileceğini savunuyor.

“Bu belki on dakikalık bir iş” diye açıklıyor. “Her şeyden önce Tokyo’da çalışın ama on dakika sonra Hokkaido’da çalışabilirsiniz.”

Firmanın henüz üstesinden gelmesi gereken engeller var. Öncelikle, Model-T bir süpermarket işçisi kadar hızlı hareket etmiyor. Ve VR başlığı, özellikle uzun süre takılan kişilerde baş dönmesine veya mide bulantısına neden olabilir. Hikosaka, kendisinin ve meslektaşlarının bu sorunlara çözümler üzerinde çalıştıklarını söylüyor.

İlgili Haber  Yeni iPad rakiplerini korkuttu.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kendi haline yaşayan magazin haberleri ve birçok haber sitesinde çalışmış muhabir adayı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!