Erdoğan’ın merkez bankası başkanlığını değiştirmesiyle, Türk lirası değeri aniden düştü

Geçen hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın merkez bankası başkanını görevden almasının ardından Türk lirası yüzde 14 düştü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası eski başkanı Naci İkbal, görevde olduğu dört ay boyunca tüm zamanların en düşük seviyesinde olan liranın değerini yükseltmeyi başardı.

20 Mart Cumartesi günü sürpriz bir hareketle Erdoğan, iki yıl içinde Türkiye’nin üçüncü merkez bankası başkanını görevden aldı.

Kısa görev süresi boyunca İkbal, faiz oranlarını yüzde 15’e kadar yükselterek enflasyonla mücadele etmeye çalıştı.

Bay İkbal’in ayrılması, Türk Merkez Bankası’nın son dönemdeki para politikasını öven yerli ve yabancı yatırımcıları şok etti.

ABD doları Doğu Asya piyasalarında hafta başında 8,4 lira civarında değerlendi. Cuma günü rakam 7,22 lira oldu ve bu da büyük bir düşüşe işaret ediyor. Ancak birkaç saat sonra Doğu Asya piyasasında liranın dolar karşısındaki değeri 8,2’ye ulaştı.

Naci İkbal, geçtiğimiz perşembe günü faiz oranlarını %2 artırarak liranın değerini daha da yükseltmeyi başardı.

Yatırımcılar uzun süredir Türkiye’de enflasyonu %15’in üzerine indirmek ve yabancı yatırımcıların ülkeden ayrılmasını önlemek için sıkı maliye politikaları çağrısında bulunuyorlar.

Analistler ve yatırımcılar, Erdoğan’ın Şahap ​​Kavcıoğlu’nu Türk Merkez Bankası’nın yeni başkanı olarak atama kararının İkbal’in kısa vadeli kazançlarını rayından çıkarabileceğinden endişe ediyorlar.

merkez-bankasi-baskani-sahap-kavcioglu-ndan-ilk-mesaj986033319_amp-1024x640 Erdoğan'ın merkez bankası başkanlığını değiştirmesiyle, Türk lirası değeri aniden düştü Haberler

Geçen ay, daha az tanınan bir bankacılık profesörü Kavcıoğlu, hükümet yanlısı bir gazete notunda “Faiz oranlarının yükseltilmesi dolaylı olarak enflasyonu artıracaktır” diye yazdı. Türkiye’nin faiz oranı şu anda yüzde 19’dur ve bu da yabancı yatırımcıların cezbine neden olmuştu. Uluslararası Finans Enstitüsü baş ekonomisti Robin Brooks, Türkiye’nin liraya baskı uygulayacak “büyük” yatırımcıların çıkışı riski altında olduğunu söylüyor.

İlgili Haber  AB liderleri Türkiye'yi ziyaret edecekler; Brüksel'in ilişkileri iyileştirme planı nedir?
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!