Ersağ Ginseng Nedir? Faydaları Nelerdir?

Latince ismi Panax olan ginseng bitkisi, dayanıklı ve çok yıllık bir bitkidir. Özellikle Uzakdoğu’da ve Amerika kıtasında kendiliğinden yetişebilir. Gerçek ginseng; ‘Panax ginseng’ ve ‘Panax quinquefolius’ bitkisinin köklerinden elde edilir. En yaygın türler Amerikan ve Asya tipidir. Her iki türün de sağlık için farklı etkileri vardır. Amerikan tipi rahatlatıcı etki gösterirken, Asya türü ise canlandırıcı bir etkiye sahiptir. Ginseng bitkisi yavaş büyüyen, etli köklere sahip kısa bir bitkidir. Ne kadar süre yetiştirildiğine göre taze, beyaz veya kırmızı olarak sınıflandırılır. Tazesi 4 yaşına gelmeden hasat edilir. Aynı zamanda ginseng bitkisinin yapraklarından da faydalanılmaktadır. Bitki Çin’in bazı bölgelerinde ve Asya’nın diğer bölgelerinde “Ginnsuu” olarak adlandırılmaktadır. Ginseng terimi Çin “rénshen” kelimesinden türetilmiştir, bu kelimedeki “rén kökü” “kişi” anlamına gelir ve “sh” ise bitki kökü” anlamına gelir. Bu Çince ifade, bitkinin bir insan vücuduna benzeyen köküne gönderme yapmaktadır. Bitkinin konik kökleri yaklaşık 5-30 cm uzunluğundadır.

Kanserden Alzheimer hastalığına, stres ve yorgunluğun giderilmesinden iktidarsızlık tedavisine kadar çok geniş bir kullanım alanı vardır. Ginseng kökü kurutulmuş olarak veya toz haline getirilmiş şekilde tüketilebilir. Kökün kurutulmuş parçalarından elde edilen çayı, yağı ve toz haline getirilmesiyle elde edilen tabletler, eczane ve aktarlarda satılmaktadır. Baharat olarak kullanıldığı için yan etkisi çok azdır, kan değerleri üzerindeki etkisi nedeniyle tansiyon ve kalp gibi rahatsızlığı olanların dikkatli ve doktor kontrolünde tüketmesi önerilir.

kirmizi-ginseng-1024x427 Ersağ Ginseng Nedir? Faydaları Nelerdir? Sağlık Haberleri

Faydaları:

 • Ginseng, iştahı baskılama ve metabolizmayı artırma yeteneği sayesinde kilo vermeye yardımcı olabilir.
 • Bütün vücudu kuvvetlendirerek vücut sistemlerinin dengelenmesine yardımcı olur.
 • Kolesterolü azaltıcı etkisi vardır.
 • Karaciğeri toksinlerden temizler.
 • Tümör gelişimini engellediği yapılan bazı çalışmalarda gösterilmiştir.
 • Bronşit, astım ve dolaşım problemlerinin tedavisinde yararlıdır.
 • Cinsel performansı artırıcı doğal bir destek olarak da kullanılmaktadır.
 • Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda sperm düzeyini artırdığı bulunmuştur.
 • Stres gidericidir.
 • Ginseng, fiziksel aktiviteleri ve vücut direncini artırır.
 • Antioksidan özelliğinden dolayı bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Anemiye iyi gelir.
 • Adet sancısı ve menopozla ilgili sorunların giderilmesine yardımcı olur.
 • Eski Çin kaynaklarında Panax Ginseng’in kalp, akciğer, sindirim sistemi organları, karaciğer ve böbrekler üzerinde oldukça etkili bir tonik etkisine sahip olduğu yazmaktadır.
 • Vücudun yenilenmesine yardımcı olarak yaşlanmanın etkilerini azaltır.
 • Cildi güzelleştirir.
 • Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
 • Kan şekerini dengeler.
 • Merkezi sinir sistemi üzerindeki etkileri sayesinde beyni güçlendirir, depresyon ve kaygı gibi bozuklukların giderilmesinde yardımcı olur. Hafızayı kuvvetlendirir ve motivasyonu arttırır.
İlgili Haber  TFF'den Türkiye-Letonya maçında seyirci kararı

Ginseng Nasıl Kullanılır?

Ginseng kökü birçok şekilde tüketilebilir. Çiğ olarak yenebilir veya yumuşatmak için hafifçe buharda pişirilebilir. Ayrıca bir çay yapmak için suda demlenebilir.

Sadece taze dilimlenmiş ginsenge sıcak su ekleyin ve birkaç dakika boyunca demlendirin. Ginseng, çorbalar ve wok tavada pişirilen yemekler gibi çeşitli tariflere de eklenebilir. Gingeng ekstratı toz, tablet, kapsül ve yağ formlarında bulunabilir. Ne kadar almanız gerektiği iyileştirmek istediğiniz duruma bağlıdır. Genel olarak, günlük 1-2 gram ham ginseng kökü veya 200-400 mg ekstrat dozu öneriliyor. Daha düşük dozlarla başlamak ve zamanla artırmak en iyisidir.

Yüzde 2-3 toplam ginsenosid içeren standart bir ginseng ekstresi arayın ve emilimini artırmak ve tam olarak faydalanmak için yemeklerden önce tüketin.

Pahalı bir bitki olduğu için sahtelerine de piyasada rastlamak mümkün. Bu yüzden ginsengi güvenilir kaynaklardan almak gerekmektedir. Yeni bir takviye almadan önce mutlaka bir doktora danışın.

Ginseng Çayı Nasıl Demlenir?

ginsengg Ersağ Ginseng Nedir? Faydaları Nelerdir? Sağlık Haberleri

Toz ginseng ile: Yarım tatlı kaşığı ginseng kökü tozu, 1 su bardağı soğuk su ile karıştırılır. Kaynama noktasına gelene kadar ısıtılır, daha sonra altı kısılarak 10 dakika boyunca ısıtılmaya devam edilir. Fazla kaynamamasına dikkat edilmelidir. Altı kapatıldıktan sonra 10 dakika boyunca ağzı kapalı olacak şekilde demlenir.

Tane ginseng kökü ile: Bir parmak ebatlarındaki ginseng kökü parçaları, bir su bardağı sıcak suya ilave edilir ve 5 dakika boyunca kaynatılır. Ağzı kapatılarak 10 dakika demlendikten sonra süzülerek içilebilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!