Ersağ Haşhaş Yağının Faydaları Nelerdir?

Haşhaş bitkisinin tohumundan elde edilen bu yağ sayesinde bir çok sağlık probleminizi çözebilir ya da sağlığınıza sağlık katabilirsiniz. Doğu Akdeniz ve Küçük Asya kökenli, olan haşhaş papaveraceae familyasına ait bir bitkidir. Latincede Papaver Somniferum adı ile anılmaktadır. Faydaları yeni yeni keşfedilen bu yağ, bir çok insan tarafından kullanılmaktadır. Bitkisel olduğu için ilaçlar gibi bilinen büyük bir yan etki yapmadığı için de tercihi söz konusudur.

Haşhaş bitkisinin tohumundan elde edilen bu yağ sayesinde bir çok sağlık probleminizi çözebilir ya da sağlığınıza sağlık katabilirsiniz. Doğu Akdeniz ve Küçük Asya kökenli, olan haşhaş papaveraceae familyasına ait bir bitkidir. Latincede Papaver Somniferum adı ile anılmaktadır. Faydaları yeni yeni keşfedilen bu yağ, bir çok insan tarafından kullanılmaktadır. Bitkisel olduğu için ilaçlar gibi bilinen büyük bir yan etki yapmadığı için de tercihi söz konusudur.

Haşhaş Yağının Faydaları Nelerdir?

– Hipertansiyon hastaları için bulunmaz bir cevher olan haşhaş yağı,tansiyon dengeleyicidir. Bu nedenle ilaç kullanmasına rağmen tansiyon problemini çözemeyen hastalar için doğal bir destek özelliği taşımaktadır.

– Uykusuzluk problemi çeken bir çok insanın uyku bozukluğunu gidermekte kullanılan bu yağ, gece yatmadan önce kullanılırsa, sakinleştirici etkisi ile rahat uyuyabileceğiniz bir gecenin kapılarını sizlere açar. Böylece güne daha dinç ve uykunuzu almış bir şekilde başlayarak, dinlenmişliğin etkisini gün boyunca vücudunuzda hissetmenizi sağlar.

– Sindirim sistemi üzerinde oldukça etkili olan bu yağ sayesinde hazımsızlık probleminizden kurtulabilirsiniz. Kabızlık için de etkili olduğundan bağırsaklarınızın daha hızlı ve düzenli çalışmasını sağlayacaktır.

– Cilde masaj yardımı ile uygulandığında cildi canlandırıcı, tazeleyici, onarıcı ve besleyici bir etki göstermektedir. Ayrıca hem kötü bir görüntü yaratan hem de ağrı ve acıya neden olan çıbanların yok edilmesi için bire birdir. Vücuttaki yaraların daha kolay iyileşmesini sağlar.

– Çinko değerinin yüksek olması sayesinde ağrı kesici özelliği ile şifa bulmanıza yardımcı olur.

– Kalsiyum içeriği sayesinde, kemikleri güçlendirir ve yaşlılarda kemik erimesine karşı kullanılmaktadır.

– İçerdiği Demir minerali sayesinde vücuttaki kan üretimini artırdığı bilinen haşhaş yağı, kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasını sağlar. Vücuttaki kan dolaşımını hızlandırır ve iç organlarımıza daha fazla oksijen taşınması sağlar. Anemi hastalığı olan kişilerin tedavisinde destekleyici olarak kullanılması tavsiye edilmektedir.

İlgili Haber  Bağırsak bakterileri bağışıklık sistemini yeniden inşa ediyor

– Şeker hastalığı yani diyabet hastaları için şekeri dengeleyici olarak kullanılmakta. İçeriğindeki bakır ve çinkonun Tip 2 Diyabet hastaları üzerinde olumlu etkileri olduğu öne sürülmektedir.

– Bir çok hastalığın vücudumuzu ele geçirme nedeni olarak bağışıklık sisteminin zayıflığı gösterilmektedir. Haşhaş yağı vücuttaki kan üretimini artırarak bağışıklık sistemini güçlendirir ve bizi bir çok hastalığa karşı korur.

-İçerdiği antioksidanlar sayesinde göz sağlığımızı korumamız için bize yardımcı olur.

– Sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri olan bu yağ, beyin fonksiyonlarının daha etkin bir biçimde çalışmasını sağlar. Beynin ihtiyaç duyduğu çinko ve çeşitli mineraller açısından aranılan bir besin kaynağıdır. Hücrelerin yenilenmesi ve üretimine etkisi olan bu yağ sayesinde, beyninizin daha iyi çalışmasını ve nörolojik rahatsızlıklara karşı gelmesini sağlayabilirsiniz. Beyindeki nörotransmit üretimine yardımcı olarak vücutta rahatlama sağlar ve bu sayede uyku problemlerini çözer.

– Çağımızın erken ve ani ölümlere sebep olan hastalıklarından kalp krizini önlememizi sağlar. Esansiyel yağ asitleri açısından zengin bir kaynak olduğundan kolesterol üzerinde düşürücü etki yapmaktadır. Kan dolaşımındaki etkisi ile felç riskini azaltır ve damar hastalıklarını önler.

– Saçlarınızın daha sağlıklı ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığı gibi saç hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır.

Daha fazla bilgi için mail veya ınstagram hesaplarımızdan DM atmanız Yeterlidir.

Instagram için tıklayınız

Mail: info@kodamcasi.om

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ekibi olarak önceliğimiz daima siz sevgili okurlarımız.
2-3 yılı aşkın süredir aktif olarak İnternet sektöründe yer almaktayım. Amacımız siz değerli okurlarımıza doğru ve hızlı haberi yayınlamak.

Hedefi Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS) Veri Bilimci (Veri Analisti)

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!