Eski Japonya Başbakanı’ndan Türkiye itirafı

Naoto Kan

Eski Japonya Başbakanı’ndan Türkiye itirafı.

Japonya’da 2011’de yaşanan Fukuşima nükleer felaketi sırasında başbakan olan Naoto Kan, başbakanlığı zamanında Türkiye’ye gelerek nükleer enerjiyi savunduğu için pişman olduğunu açıkladı.

Japonya’da 2011’de yaşanan Fukuşima nükleer felaketi sırasında başbakan olan Naoto Kan, başbakanlığı zamanında Türkiye’ye gelerek nükleer enerjiyi savunduğu için pişman olduğunu açıkladı.

11 Mart 2011’de Fukuşima’da büyük hasara yol açan deprem ve tsunami sonucu oluşan Daiichi nükleer reaktörü felaketinin 10. yılı yaklaşırken Kan, diğer bir eski başbakan olan Junichiro Koizumi ile birlikte basın toplantısına katıldı.

Kan, Japonya’nın Türkiye dahil diğer ülkelere sattığı nükleer santral projeleri hakkındaki soruya, “Başbakanlığım sırasında Fukuşima felaketinin henüz gerçekleşmediği bir dönemde Türkiye’ye gittim ve bu tür büyük satış toplantılarına katıldım. Türk yetkililere, eğer Türkiye nükleer enerjiyi getirmeyi düşünüyorsa bu teknolojiyi Japonya’dan almalarını rica ettim. Şu an bundan utanç duyuyorum. Bugün olsa bunu yapmam” şeklinde cevap verdi.

Kan’a zamanında muhalifi olan Koizumi de destek vererek, Japon bakanlık yetkililerinin uzun yıllar kendisi dahil pek çok kişiyi nükleer enerji konusunda aldattığını öne sürdü.

Koizumi ayrıca istifa eden eski başbakan Şinzo Abe’ye Japon Ekonomi, Ticaret ve Endüstri Bakanlığı’nın (METI) nükleer enerji konusunda doğruları söylemediğini ve bu sebeple kendisini uyardığını da açıkladı.

İlgili Haber  İstismarcı öğretmenin iğrenç sözleri ortaya çıktı! İşte ö iğrenç sözler!
Kaynak : https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/eski-japonya-basbakanindan-turkiyeye-nukleer-enerji-ihraci-itirafi-utanc-duyuyorum-1817506
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ekibi olarak önceliğimiz daima siz sevgili okurlarımız.
2-3 yılı aşkın süredir aktif olarak İnternet sektöründe yer almaktayım. Amacımız siz değerli okurlarımıza doğru ve hızlı haberi yayınlamak.

Hedefi Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS) Veri Bilimci (Veri Analisti)

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!