Forum

NASA Mars Helikopteri ilk kez başka bir gezegende...

Alıntıla

NASA, Mars'taki helikopter Inustity’nin test uçuşunu gerçekleştirdi...

Uzay Ajansı NASA

Uzay ajansından yapılan açıklamaya göre, Nasa'nın Inustity Mars helikopteri başka bir gezegendeki ilk kontrollü uçuşunu tamamladı. Küçük helikopter Pazartesi sabahı kırmızı gezegende başarıyla uçtu. Yaklaşık 3 metre yükseklikte 30 saniye boyunca havada süzülerek yeniden Mars'a yumuşak bir iniş yaptı. Geribildirim verilerini alkışlarla ve sevinçle karşıladılar.

Nasa Jet Tahrik Laboratuvarı (JPL) Yaratıcılık Proje Yöneticisi Mi Aung şunları söyledi: "Artık insanların başka bir gezegende rotorcraft uçurduğunu söyleyebiliriz." Bu teknolojik helikopter ilk defa yeni bir kapasite sınaması amaçlı bir proje parçası sayılıyor.

İlk uçuştan elde edilen veriler otonom testten birkaç saat sonra dünyaya geribildirim olarak geldi. Fotoğraflanmış görüntülerle birlikte, Inustity'nin gezegen yüzeyinin üzerinde duran gölgesi yayınlandı.

Inustity isimli helikopter, Dünya'dan farklı bir gezegende havalanan ilk helikopter olarak tarihe geçti.

Amaçlanan hedef, helikopterin daha sonraki uçuşlarda havadan Mars yüzeyini görüntüleyecek ve gelecekteki insanlı Mars keşifleri için bölgeyi haritalandırması oldu. Bu sayede Inustity, yüzeydeki Perseverance aracının ulaşamadığı yerleri havadan fotoğraflayacak.