Forum

Türkiye'de bildirge üstüne 10 emekli amiral gözaltına alındı..

Alıntıla

Ankara başsavcılığından yapılan açıklamada, söz konusu 10 amiral hakkında tutuklama emri çıkarıldığı bildirildi.

Türkiye'de, 5 Nisan'da, Meclis Başkanı Mustafa Şentop'un yaptığı açıklamada, 104 kişi tarafından imzalanan Montrö Boğazlar Sözleşmesinden kaynaklı 10 emekli amiral gözaltına alındığını belirtti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da 103 emekli amiralin yaptığı açıklamaya ilişkin üniformanın önemine atıfta bulunarak twitter hesabında şu ifadelere yer verdi;

“Üniformayı taşımak şereftir”

Büyük Türk milleti üniformaya âşıktır. Üniformayı taşımak şereftir. O şerefi emekli olduktan sonra taşımak daha büyük şereftir. Demokrasiye, devlete ve millete sadakatle bağlı, rütbesini üniformasını siyaset malzemesi yapmayanları daima şükranla yâd ederiz... Ya diğerleri...”

Ekran-Alintisi Forum
10 Amiral Hakkında Açıklama

Ancak bu açıklama hükümet ve yetkililerden sert tepkiler aldı. Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin hiçbir görev ve sorumluluğa sahip olmayan kişilerin ihmallerinde sebep olarak kullanılamayacağı bildirdi.

Bakanlık, bildirgenin "yalnızca personelinin moral ve motivasyonunu olumsuz etkileyeceğini ve düşmanları mutlu edeceğini" söyledi. Böyle bir bildirge yayınlamanın "demokrasimize zarar vermekten başka bir şey yapmayacağını" vurguladı. Ayrıca açıklamasında "Bağımsız Türk yargı sisteminin gerekeni yapacağına kesinlikle inanıyoruz." dedi.

Bir başka tepki de Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan geldi. Açıklamanın "darbe dönemlerini anımsattığını" ve eski askerleri "gülünç" duruma düşürdüğünü" söyledi.

Tartışma, Şentop'un 24 Mart'ta Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararı hakkında bilgi verdiği Mart ayı sonlarında başladı.