Fransa’nın Lyon belediye başkanı, okul yemeklerinden eti çıkarmaya karar verdi

Fransız hükümeti, Yeşil Parti’nin Lyon belediye başkanını kasaplara hakaret etmek ve okul menüsünden eti çıkararak şehirdeki çocukların sağlığına zarar vermekle suçladı.

Lyon Belediye Başkanı Gregory Dossé, et içermeyen menü fikrinin sosyal mesafeyi daha iyi korumak için öğrenci öğle yemeği servislerine hızlı erişim sağlamak olduğunu söyleyerek, bu kararın önemli olduğunu söyledi.

Lyon belediye başkanına göre karar geçicidir. Ayrıca, bu yeni şartlarda, öğrencilerin öğle yemeğini basitleştirmek için yapılmıştır.  

Bütün dünya Lyon şehrini, Fransa’nın mutfağının başkenti olarak biliyor. Bu nedenle şehrin okullarında etsiz yemek fikri büyük tartışmalara neden oldu.

Fransa Tarım Bakanı Julien Donormandi attığı twitt de ” gelin çocukların tabaklarına İdeolojiyi koymayı bırakalım,” dedi.

Bakan “çocuklar İyi büyüsünler diye, et dahil, ihtiyaç duydukları şeyleri onlara vermeliyiz” dedi. Ayrıca, Bölge başkanının bu kararı görmezden gelmesini talep etti.

İçişleri bakanı, bu karar “Fransız çiftçilerine ve kasaplarına kabul edilemez bir hakarettir” dedi. Bakan, “Yeşillerin ahlaki politikasının toplumun alt sınıflarını ortadan kaldırdığını görebiliriz” diye ekledi.

Protestolara yanıt veren Bay Dossé, Twitter’da hareketin “sadece mevcut sağlık krizinden kaynaklandığını” söyledi. Ek olarak, eski Lyon belediye başkanının Corona salgınının ilk dalgasında da aynı kararı verdiğini belirtti.

Lyon Belediye başkanı, Yemek menüsünde tüm çocuklar için sağlıklı besin olan balık ve yumurtaların yer aldığını vurguladı.

Bu yeni karar, onlarca çiftçinin pazartesi günü Lyon Belediye Binası önünde protesto etmelerine neden oldu. Fransa Sağlık Bakanı, “Mali durumu zayıf ailelerde et ve balık yemek pahalıdır” dedi. ”Böylece, çocukları okula gittiğinde, çocuğun diyetinde önemli bir rol oynayan hayvansal proteinle beslenme fırsatı buluyor.”

İlgili Haber  Üniversitelerde yüz yüze eğitim başlayacak mı?
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!