Google Loon balonları Kenya’ya İnternet getirdi

Google Loon balonları atmosferin üst katmalarında dönerek yerdeki istasyonlara internet bağlantısı sağlıyor. Google’ın uzun yıllardır üzerinde çalıştığı bu proje şimdi Kenya’da servis vermeye başlıyor.

Kenya’da 2 yıldır devam eden hazırlıkların ardından ticari servis nihayet hayata geçti. Bu başarı Google için de umut verici bir gelişme oldu. Zira şirket, Elon Musk’ın Starlink projesiyle beraber karşı Loon projesinin kan kaybedeceğinden endişe ediliyordu.

Kenya’daki 50 bin kilometre kare alanda yaşayan 35 bin telekom müşterisi artık balonlardan gelen sinyallerle 4G internet bağlantısına kavuşmuş olacak.

Loon sayeside Kenya’daki mobil telefon kullanıcıları video görüşmeler, web sörfü, e-posta ve YouTube videolarını seyredebilmek gibi yeteneklere kavuşmuş olacak.

zGZxfMcGiEKEkz0f8wWF2g Google Loon balonları Kenya’ya İnternet getirdi Haberler Teknoloji

Loon servisi Kenya için 35 balon işletecek. Bu balonlar bölgedeki rüzgarlara göre farklı yönler arasında “dans edecek”. Yerde 20 km yüksekte uçacak balonların ticari uçaklar için risk oluşturmayacağını da söyleyelim.

Zira ticari uçuşlar 10 km seviyesinde gerçekleşiyor. Balonların yerdeki kullanıcılara sağlayacağı upload hızı ise yaklaşık 4.5 Mbps olacak. Kaydedilen e yüksek hız ise 4.7 Mbps oldu. Download hızı ise 20 mbps’a kadar çıkıyor. Ancak gecikme 19 ms olarak dikkat çekiyor.

Google, balonla internet hizmeti sağlama projesine 2011 yılında başlamıştı. O günden bu yana geliştirilen proje ilk büyük bağlantısını ise 2018’de Kenya Telekom ile yapmıştı.

İlgili Haber  Telegram Güncellendi. Artık Görüntülü Konuşulabilecek!
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ekibi olarak önceliğimiz daima siz sevgili okurlarımız.
2-3 yılı aşkın süredir aktif olarak İnternet sektöründe yer almaktayım. Amacımız siz değerli okurlarımıza doğru ve hızlı haberi yayınlamak.

Hedefi Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS) Veri Bilimci (Veri Analisti)

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!