Hackerler, Corona aşısının bilgilerini internete sızdırdılar

Geçen ay “Biontech” ve “Pfizer” korona aşılarının verilerini çalmayı başaran hackerler, bu bilgileri ifşa ettiler.

Corona aşısının durumunu araştıran Avrupa Tıp Ajansı (EMA), geçen ay hackerlerin, bu kuruluşun sistemlerini hacklediğini ve BNT162b2 korona aşı belgelerini çaldıklarını bildirdi. Şimdi de kimliği belirsiz hackerler, bu hassas verilere eriştikten sonra, ifşa etmeye çalıştılar. EMA bir açıklamada şunları söyledi:

‘’Siber saldırı ile ilgili devam eden soruşturma, Covid-19 ilaçları ve üçüncü şahıslara ait aşılarla ilgili bazı belgelerin internete sızdırıldığını ortaya çıkardı.’’

Saldırganlar, habersiz bir IT uygulamasına izinsiz girme yoluyla verilere erişim elde ettiler. Biontech ve Pfizer’e göre, kendi sistemleri tehlikeye atılmadı ve gönüllülerin, aşı testi aşama bilgilerinin sızdırıldığına dair hiçbir kanıt yoktu.

Ajans, bu ihlalle ilgili yasal soruşturmalara devam edilmesi gerektiğini vurguladı ve verileri açıklanan kurum ve şirketlere gerekli bilgileri verdi.

Bu iki şirketin Pfizer aşısı, antikor üretiminde %90’ın üzerinde verimlilik gösteren üç batı aşısından biridir. Aşı, farklı ülkeler tarafından onaylandı ve farklı gruplara enjeksiyon edilebileceği öne sürüldü. Bu aşının yüksek verimliliği nedeniyle, bilgilerine erişim hackerler için bir hazine haritası gibidir.

Bu, Corona aşılarının tedarik zincirinin hedeflendiği ilk sefer değil. Bir süre önce Microsoft, Rusya ve Kuzey Kore ile bağlantılı olan hackerlerin bu hırsızlığın arkasında olduğunu iddia edip, aşı verilerine erişim faaliyetlerinin tanımlandığını duyurdu.

İlgili Haber  Dünya Sağlık Örgütü uzmanları Çin'in Wuhan deniz ürünleri pazarını ziyaret etti
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Popüler Yorumlar

Yonet...  -  15 January 2021 / 11:52

Dünya siber dünya olacak…

Yoruma git

Tüm Yorumlar

Yonet...  -  15 Ocak 2021 / 11:52

Dünya siber dünya olacak…

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!