Hacklenmiş veya devre dışı bırakılmış Instagram hesabınızı nasıl kurtarabilirsiniz?

Instagram, dünyanın sayısız kullanıcısı olan en popüler sosyal ağlarından biridir ve ona erişimini kaybetmek büyük bir kabus olabilir.

Arkadaşlarınızla, ailenizle ve Instagram topluluğuyla iletişimi kaybetmenin yanı sıra, uzun yılların görüntüleri ve videoları da kayboluyor. Buna rağmen, bir Instagram hesabını kurtarmak mümkündür ve aktif olmayan veya hacklenmiş bir hesabı geri yükleyebilirsiniz.

Instagram hesabı neden devre dışı kalıyor?

Bir Instagram hesabı farklı sebeplerden dolayı devre dışı bırakılabilir. Hesabınıza giriş yapmaya çalıştığınızda, önünüzde sizi bu konuda bilgilendiren bir pop-up mesajı görülecektir.

Görüntülenen mesajın, yanlış kullanıcı adı veya şifre girilmesi mesajından farklı olduğu unutulmamalıdır. Kullanıcı adınızı veya şifrenizi unuttuysanız, e-posta veya cep telefonu numaranızı girerek şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz. Kısa süre içinde hesabınıza tekrar giriş yapabilirsiniz. Ancak hacklenmiş ise, o kadar kolay olmayacaktır.

Instagram, hesapların neden devre dışı bırakıldığına dair ayrıntı vermiyor, ancak kullanım şartlarının ihlalinin böyle bir sonuca yol açabileceğini öne sürüyor. Genel olarak yasadışı eylemler, nefret yaymak veya uygunsuz içerik yayınlamak Instagram’ın bu eyleminin nedenleridir. Kuralları birkaç kez ihlal ederseniz, hesabınızı kalıcı olarak silecekler ve onu kurtarmanız mümkün olmayacaktır.

Hesabınız devre dışı bırakılmışsa, birkaç basit adımda kurtarabilirsiniz. Fakat, hesabınıza yeniden erişmek için birkaç gün beklemeniz gerekecek.

Devre dışı bırakılan Instagram hesabınızı nasıl geri yükleyebilirsiniz?

Bu uygulama, hesabınızı devre dışı bırakan bir mesajla karşılaştığınızda “Daha Fazla Bilgi” veya “learn more” bölümünü görüntülemenizi önerir. Bu bölüm Instagram hesabınızı kurtarmayı az da olsa, size öğretir. Ancak, bunu yapmak için bakacağımız başka püf noktaları var.

Uygulamadaki talimatları izleyin. Elbette, Instagram hesabınızı kurtarmak için revizyon sürecinden geçmeniz gerektiğini unutmayın. Bu, yalnızca hesabın yanlışlıkla devre dışı bırakılması durumunda gerçekleşir. Hatanızı kabul edip ve artık kuralları çiğnemeyeceğinize söz verirseniz, Hesabınızı etkinleştirmez.

İlgili Haber  Boş sokakta yürürken sigara içti 900 lira ceza yedi.

Bir diğer yöntem, resmi iletişim sayfasında bir istek göndermektir. Bu sayfada, gerekli alanları doldurun ve son olarak talebinizin işleme alınması için “Gönder” seçeneğine tıklayın. İsteğinizde özür dilemeyin çünkü yanlış bir şey yapmışsınız gibi görünüp ve suçlanacaksınız.

Gözden geçirme sürecini birisi hesabınızı daha nazikçe inceleyene kadar tekrarlayın. Kasıtlı olarak belirli bir yasayı ihlal ederseniz, talebiniz sadece birkaç gün içinde yanıtlanacaktır. Israr etmekten korkmayın çünkü sonunda Instagram hesabınızın kurtarılmasına yol açacaktır.

Instagram hesabı nasıl yeniden aktif hale gelir?

Birkaç yıldır Instagram, kullanıcılara hesaplarını geçici olarak devre dışı bırakma olanağı veriyor. Geçici olarak devre dışı bırakma, yalnızca telefon veya bilgisayar tarayıcısı ile yapılabilir. Bu seçenek, uygulama içi bir işe yaramıyor.

Ancak, bunu yapmak sayfanızdaki tüm içeriği siler ve silinmiş bir hesap gibi görünmesini sağlar. Şu anda, hesabı yeniden etkinleştirmek çok basittir ve hesabınıza tekrar giriş yapmanız yeterlidir. Hesap, kullanılan cihazdan bağımsız olarak otomatik olarak yeniden aktif hale gelir.

Instagram hesabınızı nasıl kurtarabilirsiniz

Bilgisayar korsanları Instagram hesaplarına saldırır ve kişisel hesaplara erişmeye çalışır. Kullanıcı adınızı satmaya veya kişisel bilgilerinizi çalmaya ve başka şeyler yapmaya çalışıyorlar. Hesabınızın ele geçirildiğinden şüpheleniyorsanız, mümkün olan en kısa sürede kontrolünü elinize almalısınız. Hesaba ne kadar bilgisayar korsanının erişimi olursa, zarar görme olasılığınız o kadar artar.

Bunu araştırmanın ilk adımı, Instagram’dan hesapla ilişkili e-postanın değiştiğini söyleyen bir e-posta aramaktır. E-postaları değiştirmek, bilgisayar korsanlarının bir hesabın kontrolünü ele geçirmesinin en kolay yoludur. Ancak, böyle bir e-postaya rastlarsanız, hızlıca tersine çevirebilirsiniz.

Böyle bir e-posta bulamadıysanız, sorunun başka bir çözümü vardır. Giriş bağlantısını hacker e-posta adresi yerine cep telefonu numaranıza göndermenizi isteyebilirsiniz. Android oturum açma ekranında, “Oturum açmayla ilgili yardım alın” a ve iOS’ta “Parolamı Unuttum” a tıklayın. Ardından, geçici bir giriş bağlantısı gönderilmesi için cep telefonu numaranızı girin. Hesabı yeniden kontrol etmek için talimatları izleyin.

İlgili Haber  Google, Android Things’i Kapatacağını Açıkladı!

Yeni insanlar arıyor olabilirsiniz, onları hemen takip etmek yerine, hesap güvenliğini arttırmaya çalışın. Sonunda bu sayfaları takipten çıkarabilirsiniz. Yukarıdaki adımlardan hiçbiri hesap kontrolüne yol açmazsa, hesabınızın hacklendiğini Instagram’a bildirebilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin ve ısrar etmekten korkmayın:

  1. Giriş ekranında, “get help signing in” seçeneğine ve İOS’ta, Şifremi Unuttum’a tıklayın.
  2. Kullanıcı adınızı, e-postanızı veya cep telefonu numaranızı Android’e girin ve İleri kelimesine tıklayın.
  3. Son olarak, “need more help bölümüne” tıklayıp, ekrandaki yönergeleri takip edin.

Bu işlemin bir parçası olarak, kimlik doğrulama için Instagram’a bir güvenlik kodu içeren bir fotoğrafınızı göndermelisiniz. Bilgisayar hacklenme riskini en aza indirmek için, hesabınızı yeniden kontrol ettikten sonra iki aşamalı kimlik doğrulamayı etkinleştirin.

Silinen bir Instagram hesabını kurtarmak mümkün müdür?

Siz veya bir başkası Instagram hesabınızı giriş bilgileriyle silmeye karar verirse, artık geri alamazsınız. Oturum açma bilgilerini arkadaşlarınızla veya ailenizle paylaşırken dikkatli olun. Ayrıca, şüpheli aktiviteler hakkında bir e-posta alırsanız, ciddiye alın ve şifrenizi değiştirin. Daha önce olduğu gibi aynı kullanıcı adını kullanamazsınız ve takipçileri veya yayınlanan resimleri ve videoları geri almak mümkün değildir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!