“Herkes Davetli”; İngiltere’de gençler arasında cinsel taciz kampanyası başladı

41083000 0 image a 60 1617030195100

Birleşik Krallık’ta 10.000’den fazla genç, okulda sınıf arkadaşları tarafından cinsel tacize uğradıklarını anlatmak için bir kampanyaya katıldılar.

Bu kişiler, bu amaçla oluşturulan “Herkes Davetli” adlı bir web sitesine giderek yaşadıklarını orada anonim olarak paylaşıyorlar.

“Herkes Davetli” web sitesinde paylaşılan içerik sayısı son üç haftada önemli ölçüde arttı ve kullanıcılar bazen bu ortamdaki deneyimleriyle ilgili şok edici hikayeler anlatıyorlar.

Bu Web site, aynı yaştaki ergenler arasında ortak tecavüz “kültürü” yaşadığını söyleyen 22 yaşındaki Soma Sara tarafından oluşturuldu.Sara, arkadaşlarıyla görüştükten sonra bu yaygın soruna karşı harekete geçmeye karar verdi.

Sara Reuters’e şunları söyledi: “Bazı alışılmadık davranışların normalleştirildiği gerçeğinden bahsediyorum. Noel partilerinde zorbalık, kişisel izin olmadan özel fotoğraflar paylaşma veya cinsel taciz gibi davranışlar. Bunlar normale döndüğünde, şiddet ve tecavüz gibi daha ciddi suç eylemlerinin önü açılıyor.”

Herkes Davetli neler içeriyor?

“Herkes Davetli” sitesinde yayınlanan yaşananların çoğu, kız çocuklarını taciz eden erkek çocuklar hakkındadır. Ancak erkeklerin erkeklere, kızların kızlara ve kızların erkeklere yaptıkları cinsel istismara dair bazı raporlar da var. Bazı durumlarda, erkek çocuklardan tanık oldukları veya işledikleri cinsel tacizden tiksindiğini ifade eden mesajlar vardır.

Bu İngiliz web sitesinde açıklanan olaylardan bazıları, doğrulanırsa, saldırı ve tecavüz gibi suçlara yol açabiliyor. Londra polisi olayları “derinden rahatsız edici” olarak nitelendirdi ve mağdurları olası suçları bildirmek için polis karakollarına gitmeye teşvik etti.

Üst düzey bir polis memuru ve İngiliz çocuk koruma görevlisi olan Simon Bailey, BBC Radyosuna: “Sisteme çok sayıda rapor ve şikayetin gireceğini tahmin ediyoruz.” dedi. Kıdemli subay şunları ekledi: “Bu hareket, okullar için ‘ben de’ hareketidir. Bu sadece buzdağının zirvesidir.”

b25lY21zOjljZGM4M2U0LThmN2UtNGY1Mi1iNjNmLTM3ZTgwOWIxMmNlYzowZDk3ZjI0Zi1mNjMxLTQ0MGEtOTRmZi0wMTkzYWRhNDEzZWU "Herkes Davetli"; İngiltere'de gençler arasında cinsel taciz kampanyası başladı Haberler
Fotoğraf: Getty Images

“Ben de” kampanyası uzun zaman önce sosyal medyada İngilizce hashtag’i, Metoo ile başlatıldı.  Bu kampanyanın amacı, bireylere yönelik cinsel tacizi ifade etmek ve failleri ifşa etmekti.

İlgili Haber  Mağarada cinsel ilişkiye giren çifti basan şahıslar, kadına tecavüz etmek istedi

“Herkes davetlidir” e yazı yazanlar, İnsanların ismini paylaşmaya hakları yoktur, ancak okul veya üniversite isimlerini paylaşabilirler.

Reuters, “Herkes Davetli” de cinsel taciz alıntı yaparak, İngiltere’nin en iyi okullarındaki gençler arasında cinsel taciz oranlarının diğer okullardan daha az olmadığını bildirdi. Daha önce, Avustralya’da da benzer bir kampanya başlatılmıştı.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!