Hollanda, Filistin’in Dışişleri Bakanı’nın pasaportuna el konulmasıyla ilgili İsrail’den açıklama istedi

Israel Netherlands

Hollanda hükümeti Salı günü, Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki’nin pasaportuna el konulduğu yönündeki haberler üzerine İsrail’den açıklama talep etti.

Bay Maliki Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne Filistin temsilcisi olarak çıkmayı planlamıştı. Uluslararası Adalet Divanı, Filistinli yetkililerin şikayeti üzerine İsrail’in İşgal Altındaki Topraklarda işlediği olası savaş suçlarını soruşturma yetkisini geçtiğimiz günlerde kabul etti.

Uluslararası Ceza Mahkemesinin merkezi Hollanda’nın Lahey kentindedir.

İyi bilgilendirilmiş bir Filistinli yetkili, pazar günü yaptığı açıklamada, Riyad el Maliki için süresiz olarak taşınmasına izin veren özel bir seyahat belgesine el konulduğunu söyledi.

İsrail hükümeti rapor hakkında yorum yapmadı.

Reuters, Hollanda Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün sözlerini aktardı: “Sorunu İsrail büyükelçiliğiyle gündeme getirdik ve onlara, ev sahibi ülke olarak Hollanda’nın Uluslararası Ceza Mahkemesinin görevlerini müdahale olmaksızın yerine getirmeye kararlı olduğunu bildirdik.”

Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC) Savcısı Fatou Bensouda, Filistin topraklarındaki savaş suçları iddialarını soruşturma yetkisine sahip olduğunu söyledi.

57470d33c46188a46a8b457e Hollanda, Filistin’in Dışişleri Bakanı'nın pasaportuna el konulmasıyla ilgili İsrail'den açıklama istedi Haberler
© Ammar Awad © Reuters

Hollanda’daki Filistin heyeti başkanı ve Filistin Yönetimi’nin Uluslararası Ceza Mahkemesi temsilcisi Rawan Suleiman, şunları söyledi: “Filistin’deki zulüm kurbanları için adalet ararken zulüm görmeyi [kabul etmiyoruz].” Filistinli yetkili, Uluslararası Ceza Mahkemesi üye devletlerini, kurumun tehditlere karşı “bağımsız ve tarafsız” yaklaşımını desteklemeye çağırdı.

Uluslararası Ceza Mahkemesinin güvenilirliği Donald Trump’ın başkanlığı sırasında ve özellikle Fatou Bensouda ve savcılık gurubu’nun boykotundan sonra ciddi şekilde zarar gördü. Aralık 2019’da, Filistin Yönetimi’nin İsrail’e karşı şikayetine yönelik bir ön soruşturmanın ardından Bayan Bensouda, kanıtlara dayanarak Batı Şeria ve Gazze şeridinde savaş suçlarının işlendiğini belirtti. Mahkemenin savcısı, hem Savunma Bakanlığı’nı (Savunma Ordusu) hem de Filistin silahlı gruplarını bu tür suçlar işlemekle suçladı.

İlgili Haber  Boş sokakta yürürken sigara içti 900 lira ceza yedi.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!