İki yapay el, Yeni beyin implantıyla, aynı anda kontrol edilebilir hale geldi

Quadriplegia felci olan bir adam, yeni bir beyin implantı kullanarak iki protez eli aynı anda kontrol edebildi.

Uygulamalı Fizik Laboratuvarı ve Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacılar, 10 saatlik ameliyatta dört uzuvlu bir sakatlığı olan bir adamın beynine altı elektrot yerleştirdiler.

Ameliyat, adamın ellerindeki hissi geliştirdi ve ona yapay ellerini zihnini kullanarak kontrol etme ve yemek yeme gibi şeyler yapma yeteneği verdi.

Araştırmacılar, şu ana kadar Beyin-Bilgisayar Arayüz Teknolojisi (BCI) üzerine yapılan araştırmaların çoğunun sadece bir ele odaklandığını ve onu bir beyin yarım küresi kullanarak kontrol ettiğini söylüyor. Bir beyin-bilgisayar arayüzü kullanarak, iki yapay elin aynı anda kontrol edilmesinin zor olduğunu söylüyorlar. İki el arasındaki değişken verilerin toplamının ölçülmesi gerekiyor.

1-brainimplant İki yapay el, Yeni beyin implantıyla, aynı anda kontrol edilebilir hale geldi Haberler Sağlık Haberleri Teknoloji

Bu insan-bilgisayar arayüzü, yapay zeka tabanlı bir sistem kullanarak robotik kontrol sürecini otomatikleştirir. Araştırmacıların bu teknolojiyi geliştirmedeki amacı, beyin-bilgisayar arayüz sinyallerini robotlar ve yapay zeka ile birleştirermektir. Bu metodla, kullanıcının nesne seçimi, doğranmış yiyeceklerin yerleştirilmesi gibi işlem detaylarına odaklanıp kontrolü yapay zekaya bırakmasıdır.

Araştırmacılar, daha fazla faaliyet ve daha dokunsal geri bildirim sağlamak için bu sistemin yeteneklerini geliştirmek istiyorlar. Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı’nda elektrik mühendisi olan Francesco Tenore, “Engellilerin ayakkabılara bakmadan yapabilecekleri gibi, kullanıcının bir görevin başarısının farkında olmak için tamamen görme keskinliğine güvenmek zorunda olmadığından emin olmak istiyoruz” dedi.

İlgili Haber  Açlık ve Yalnızlık beyinde aynı yeri paylaşıyorlar
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!