Intel Core i7-1185G7 dizüstü bilgisayar performans önizlemesini sunuyor

Intel, Xe grafikleriyle karşılık veriyor, Ryzen 4000’e karşı iyi durumda görünüyor

Dört gözle beklenen bilgisayar: Intel, eski CPU mimarilerinin çekişme içinde kalması için mümkün olan her türlü performansı sıkıştırmakta zorlanıyor. AMD’nin ne kadar agresif olduğunu göz önünde bulundurarak, büyük ihtimal sunucularda, masaüstü veya dizüstü bilgisayarlarda ayakta kalmak için iyi bir iş çıkardıklarını söyleyebilirsiniz. Ama sadece bu kadar uzun süre dayanabildiler. Tiger Lake ve Xe, Intel’in nasıl karşılık vermeye başladığı.

Geçen yıl Ryzen, masaüstü CPU satın alma önerilerine açıkça hakim oldu, sunucu tarafında AMD Epyc zemin kazandı, ancak dizüstü bilgisayarlarda Intel yakın zamana kadar tartışmasız kaldı. 11. nesil Core “Tiger Lake” işlemcileriyle oraya ilk saldırmaya hazır görünüyorlar.

Yeni serisi Iris Xe grafiklere sahip ve Intel’in en yeni 10nm “SuperFin” sürecini kullanıyor. Tiger Lake, daha iyi güç verimliliği ile daha yüksek performans sundukları için ince ve hafif dizüstü bilgisayarları hedefliyor. Intel ayrıca son zamanlarda test ettiğimiz ve çok iyi AMD’nin Ryzen 7 4800U’yu geride bıraktığını iddia ediyor. Tiger Lake’i kendimiz gözden geçireceğiz, ancak çip ile donatılmış dizüstü bilgisayarların bir ay kadar satışa çıkması beklenmiyor

Intel-Core-i7-1165G7-4-1200x900-1-1024x768 Intel Core i7-1185G7 dizüstü bilgisayar performans önizlemesini sunuyor Haberler Teknoloji

Bu arada, az sayıda yayınlandı, bir ön performans değerlendirmesi için en üst düzey Core i7-1185G7 ile donatılmış bir ön üretim Tiger Lake dizüstü bilgisayar aldı. Her dizüstü bilgisayar işlemcisinin performans üzerinde nerede parladığını belirlemek için dizüstü bilgisayarı AMD’nin Ryzen 4000 “Renoir” ile karşılaştıran PCMag testinden bazı çıkarımlar şunlardır:

  • Tiger Lake, yeni nesil Iris Xe sayesinde entegre grafiklerde Ryzen ‘Renoir’den daha hızlı.
  • Bu, Intel’in yeni nesil grafikleri olan Iris Xe’nin ilk örneği. Bu sayede, uyarılarla birlikte bazı uygun PC oyunları mümkündür.
  • Daha hafif görevler = sorun yok. Bunların her ikisi de ince, hafif ve şık, ultra taşınabilir dizüstü bilgisayarlar için tasarlanmış “düşük güçlü” yongalar olduğundan, fikir, çoğunlukla video konferans ve web’de gezinme gibi daha hafif görevler için kullanılacak olmalarıdır. Bu tür iş akışlarında, PCMag testleri Tiger Lake’in Renoir kadar iyi olabileceğini öne sürüyor.
  • Oyun performansı: Pek çok popüler, zorlu oyun, tam watt uygulamasında Tiger Lake Core i7’de güzelce oynanabilir gibi görünüyor. Eşdeğer Renoir Ryzen 7’de de oynanabilir olabilirler, ancak oynanabilirlik “kıpırdatma odası” miktarı daha az olacaktır.
İlgili Haber  Kafein tüketimi beynin yapısını değiştiriyor
intel-iris-xe-gpu Intel Core i7-1185G7 dizüstü bilgisayar performans önizlemesini sunuyor Haberler Teknoloji
  • Dizüstü bilgisayarından daha iyi değil. Bu yongaların hiçbirindeki entegre grafik çözümleri, oyun dizüstü bilgisayarlarına güç veren çok daha güçlü ayrık GPU’lara bir mum tutamaz.
  • Saf medya işleme: Cinebench ve Handbrake’i çalıştırmanın açık bir galibi var: Ryzen 7. Ryzen 7, ek çekirdekler ve iş parçacıkları sayesinde neredeyse tamamen Cinebench’te daha iyi. Ancak Tiger Lake, tek çekirdekli performansı karşılaştırırken aynı testlerde başarılı oluyor.
  • Adobe Photoshop’ta, biraz daha fazla grafik gücü ve bu “patlama” testinde öne çıkan yüksek saatlerle Core i7, Ryzen 7’den biraz daha iyi performans gösterdi.
  • Intel “AI destekli iş akışları.” Intel’in yapay zeka sihirbazlığı, daha gelişmiş silikon ve iki kat daha fazla çekirdekle bir Ryzen 7’den daha iyi performans gösteren dört çekirdekli bir Core i7’ye sahip oldu.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ekibi olarak önceliğimiz daima siz sevgili okurlarımız.
2-3 yılı aşkın süredir aktif olarak İnternet sektöründe yer almaktayım. Amacımız siz değerli okurlarımıza doğru ve hızlı haberi yayınlamak.

Hedefi Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS) Veri Bilimci (Veri Analisti)

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!