İran’ın Ukrayna uçağının düşürülmesine ilişkin raporu; Kanada, hava kazası inceleme yasalarında reform çağrısında bulundu

Kanada Hava Güvenliği örgütü, İran’ın Ukrayna yolcu uçağının düşürülmesine ilişkin nihai raporuna yönelik yaygın eleştirilerin ardından, hava kazası soruşturmalarını düzenleyen uluslararası kurallarda değişiklik yapılması çağrısında bulundu.

Kanada Ulaşım Güvenliği Kurulu (TSB) Başkanı Katie Fox perşembe günü yaptığı açıklamada, ajansın konuyu Birleşmiş Milletler havacılık ajansı ile “önümüzdeki haftalarda ve aylarda” gündeme getirmeyi planladığını duyurdu. Böylece hükümet askerlerinin bir uçak kazasına karıştığı olaylara ilişkin, bağımsız bir soruşturma yapılmasını sağlayabilecekler.

Katie Fox, İran’ın, genellikle 1944 Chicago Konvansiyonu olarak bilinen Uluslararası Uçak Konvansiyonu’nun hükümlerine dayanarak, kazayla ilgili soruşturma üzerinde tam kontrol sağlayabildiğini söyledi.

Kariyerinde pilot, paraşütçü, uçuş eğitmeni ve hava trafik kontrolörü olarak çalışan Bayan Fox, “İstediğimiz şey, Ek 13’te, bu tür vakalara daha fazla şeffaflık ve bağımsızlık getirecek değişiklikler yapmaktır; yani bir hükümetin ordusu sivil bir uçağın düşmesine karıştığında.” dedi.

Bu değişiklikler yapılırsa, uzmanların ve bağımsız gözlemcilerin yanı sıra ülkelerden temsilcilerin kullanılması mümkün olacaktır; Ukrayna’ya düşen önceki bir Malezya Havayolları uçağında olduğu ve Kiev’in izniyle Hollanda soruşturmanın kontrolünü ele geçirdi gibi.

Ocak 2020’de bir Ukrayna uçağının Tahran yakınlarında düşürülmesi ve İran’ın füze savunma sisteminin ateşlenmesi sırasında, birçok Kanada sakini veya vatandaşı da dahil olmak üzere uçaktaki 176 kişinin tamamı öldü.

773x435_cmsv2_6fd16614-e683-55ab-ab63-9c4ba519f589-5463862 İran'ın Ukrayna uçağının düşürülmesine ilişkin raporu; Kanada, hava kazası inceleme yasalarında reform çağrısında bulundu Haberler
Ebrahim Noroozi

İran Havacılık Örgütü, kazadan 14 ay sonra nihayet dün soruşturmanın nihai raporunu yayınladı. Bu raporda, füze fırlatıcı radarının arızalanması ve İranlı bir hava savunma operatörünün hatasını, bu uçağın düşmesinin nedeni olarak gösterdi.

Kanada raporu sadece “ne olduğunu açıklıyor” olarak nitelendirdi ve raporun İran’ın iddialarını desteklemek için gerekli kanıtı sağlamadığını söyledi.

Ukrayna hükümeti de raporu olayın gerçek nedenlerini gizlemeye yönelik kötümser bir girişim olarak nitelendirdi.

İlgili Haber  "Herkes Davetli"; İngiltere'de gençler arasında cinsel taciz kampanyası başladı
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!