İstanbul Bilişim 50 Bin Kişiyi 150 Milyon TL Dolandırdı

istanbul bilisim e acilan dava ile soke oldular 5 4661024

İstanbul Bilişim 50 Bin Kişiyi 150 Milyon TL Dolandırdı

Konkordato ilan eden İstanbul Bilişim bugüne kadar 50 bin kişiyi dolandırdığı ortaya çıktı. Bunun yanında sipariş alıp ürünü göndermediği, iade taleplerinin kabul edilmediği alışverişlerden 150 milyon TL kazandı. Şirket sahibi Nurettin Yavuz şu anda kayıp!

Yakın zamanda konkordato ilan etmiş olan şirket, ürün sipariş etmiş olanların ürününü teslim etmiyor aynı zamanda iade de kabul etmiyor. Şikayetlerin arması sebebiyle mali darboğaz gerekçesiyle konkordato ilan etmiş olan İstanbul Bilişim hakkında mahkeme, bir polis atayıp 3 ay zaman verdi.

İstanbul Bilişimden alacakları olan kişiler, mahkemece verilen tedbir kararlarıyla şirket için haciz işlemi başlatamıyorlar. Konkordato davasında 546 sayfa mağdur listesinde 50 bine yakın mağdur yer alıyor. Toplam dolandırıldıkları miktar ise 150 milyon TL‘den fazla.

Ayrıca şirketi 2019’da devralan Nurettin Yavuz’un 114 farklı dolandırıcılık kaydı bulunuyor. Fakat hiçbir mal varlığı yok:

istanbul-bilisim-dolandiriciligi-2 İstanbul Bilişim 50 Bin Kişiyi 150 Milyon TL Dolandırdı Haberler

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma, kapalı olan perdeyi araladı. Kayıtlara göre geçtiğimiz yıl el değiştiren şirketin yeni sahibi, Diyarbakır’da yaşayan 31 yaşında Nurettin Yavuz isimli birisiydi. Fakat soruşturmada kendi üzerine bir ev, araba veya dükkan bile bulunamadı.

Şimdilerde on binlerce kişinin ürün almak için ödeme yaptığı İstanbul Bilişim, geçen yıllarda TRT’ye yönelik bandrol yolsuzluğu ile gündeme gelmişti. Getirilen ürünler için ödenmesi gereken 600 milyon Euro‘luk bandrol bedelinin kurulan 100’e yakın paravan firma kullanılarak ödenmediği ortaya çıkmıştı. Hakkında FETÖ‘ye üye olmaktan soruşturma bulunan şirketin kurucusu Özgür Güleç ise 2015 yılında Almanya’ya kaçmıştı. Bandrol yolsuzluğu döneminde Güleç’in Almanya’daki mağazasında uzun yıllar çalışan Ediz Akın adına kayıtlı görünen şirketi, geçen yıl sessiz sedasız bir şekilde Nurettin Yavuz’a devretmişti.

Screenshot_1-1024x574 İstanbul Bilişim 50 Bin Kişiyi 150 Milyon TL Dolandırdı Haberler

İstanbul Bilişim davası hakkında açıklama yapan Avukat Hıdır Kırkıcı, “Bu şirket üzerinden çok planlı bir para toplama işlemi yapılmış. Burada, şirket zora düştüğü için ürünlerin gönderilmediği savunması doğru değil. Bunu da savcılık dosyasında görüyoruz. “Üzerine tek bir tırnak çakısı bile yok!” Bu kişiye yönelik çok sayıda da icra takibi bulunuyor. Nurettin Yavuz’un, bu şirketi alıp 150 milyon TL sermaye taahhüdünde bulunması, hayatın olağan akışına da aykırı.” dedi.

İlgili Haber  Realme, 7 ve 9 Ekim'de toplam 9 ürünü piyasaya sürecek. İşte O 9 Ürün!

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com Yöneticisi

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!