İtalyan subay Rusya adına casusluk yapmaktan tutuklandı: Borçluydum

Rusya adına casusluk yapmaktan tutuklanan bir İtalyan subayı, gizli bilgi karşılığında para aldığını açıklayarak mali sorunları olduğunu söyledi.

İtalyan polisi, salı günü gece yarısı Roma’daki bir otoparkta Rus büyükelçiliği ataşesine gizli belgeler verdiği için Walter Biot adlı 54 yaşındaki bir adamı tutukladı.

Reuters’ın aktardığına göre bir yargı kaynağı 2 Nisan Cuma günü Walter Biot’un “bir Rus yetkiliye 5.000 avro karşılığında çok sayıda gizli ve çok gizli askeri belgeyi verdiğini” söyledi.

Sızan belgelere erişimi gerekçe gösteren bir Reuters kaynağı, polisin belgeleri yüksek derecede sınıflandırılmış 181 gizli fotoğraf, dokuz gizli fotoğraf ve 47 çok gizli belge içeren bir hafıza kartının içinde bulduğunu söyledi.

Walter Biot’un avukatı Roberto DeVita, müvekkilinin kendisine bilgileri para karşılığında Rusya’ya verdiğini söylediğini, ancak belgelerin “gizli” olduğunu reddettiğini söyledi.

Biot perşembe günü ilk kez mahkemeye çıktı ancak konuşmadı. DeVita gazetecilere verdiği demeçte, müvekkilinin açıklamasını hazırlamak için mahkemeden süre istediğini söyledi.

İtalyan Corriere della Sera gazetesine konuşan avukat, Biot’un kendisine böyle bir harekete kişisel olarak inanmadığını ve hiçbir şekilde “İtalya’yı veya başka bir ülkeyi tehlikeye atabilecek belgeler” olmadığını söylediğini vurguladı.

İtalya geleneksel olarak Moskova ile diğer Avrupa ülkelerinden daha iyi ilişkilere sahipti. Ancak Roma devleti olaya misilleme olarak iki Rus diplomatı sınır dışı etti ve iddia edilen casusluğu “düşmanca bir hareket” olarak kınadı. Rusya dışişleri bakanlığı çarşamba günü diplomatlarının ihraç edilmesinden üzüntü duymakla birlikte, hareketin ikili ilişkiler için tehdit oluşturmadığını söyledi.

Bir diplomatik kaynak Reuters’e, sınır dışı edilen Rus diplomatlarla ilgili olarak “Rus diplomat, Rus büyükelçiliğinde bir meslektaşıyla perşembe günü Roma’dan ayrıldı. Her ikisi de Roma’daki Rus büyükelçiliğinin askeri ataşe ofisinde çalışıyordu.” dedi.

İlgili Haber  Koronavirüs ilk defa İtalya'da ortaya çıktı!

İtalyan medyası bu iki diplomatın Dmitry Strokhov ve Alexei Khodrov olduğunu söyledi, ancak Rus yetkililer isimleri açıklamadılar.

000_974993-646x431-1 İtalyan subay Rusya adına casusluk yapmaktan tutuklandı: Borçluydum Haberler
Roma’daki Rus Büyükelçiliği. (Fotoğraf: Andreas SOLARO / AFP)

Maddi problem

Walter Biot’un avukatı, müvekkilinin biri kritik derecede hasta ve özel bakıma ihtiyacı olan dört çocuğu olduğunu söylüyor. Biot,”Yanılmışım ama bunu ailem için yaptım. Çok zayıf ve kırılgan olduğum bir andı … Borç içindeydim ve ödeyemiyordum.” dedi.

Walter Biot’un ev hapsi talebi reddedildi ve şu anda bir Roma hapishanesinde tutuluyor. İtalyan donanma subayı, casusluk yapmaktan suçlu bulunursa, 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

Biot’un karısı Claudia Carbonara, Corriere della Sera’ya, kocasının ayda sadece 1.200 euro’luk taksitleri olduğu için ailesinin parasını ödemek için ayda 3.000 Euro’yu almaya çalıştığını söyledi. Bayan Carbonara, Reuters’e kocasının “aptal ve sorumsuz” olmadığını ve sadece “hayal kırıklığına uğradığını” söyledi.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

kodamcasi.com ADMİN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!