Joe Biden, ilk gün 17 idari emir imzalayarak Trump’ın mirasını hedef aldı

Yeni ABD Başkanı Joe Biden, göreve başladıktan sonra Beyaz Saray’da 17 idari emir imzalayarak eski meslektaşı Donald Trump’ın siyasi mirasına meydan okudu.

Yeni cumhurbaşkanı bir sürü yeni kararname, tüzük ve emiri, Donald Trump’ın önceki politikalarının yürürlükten kaldırılmasına paralel olarak, Özellikle Corona virüs kriziyle başa çıkmak için, Ülkenin çeşitli kurum ve kuruluşlarına duyurdu.

Biden, Gazetecilere şöyle söyledi, “Başlamak için bugünden daha iyi bir gün yok ve İnsanlara verdiğim sözleri yerine getirerek işe başlıyorum.”

Birkaç dakika içinde, yeni başkanın kalemi kağıt üzerinde imzalar atarak, ağırlıklı olarak Müslüman ülkelerin vatandaşlarına uygulanan ABD vize yasağı kaldırıldı, Meksika sınırına duvar inşası durduruldu. Washington, Paris Çevre Anlaşması’na geri döndü ve Amerika Birleşik Devletleri’ni Dünya Sağlık Örgütü ile uzlaştırdı. Dr. Anthony Fauci şimdi Dünya Sağlık Örgütü ABD heyetine başkanlık yapacaktır.

Joe Biden bütün yurttaşlarından yüz gün boyunca maske takmalarını istedi ve Devlet dairelerinde maske kullanmanın zorunlu olduğunu duyurdu. Ayrıca, Beyaz Saray tarafından aşı ve ilaç dağıtımını denetlemek için bir ajans kurdu.

Yeni cumhurbaşkanı, ocak ayının geri kalan her günü belirli bir konuya ve soruna odaklanmayı planladığını bildirdi. Ayrıca, Perşembe, Corona krizine ve cuma günü ekonomik iyileşme planına odaklanacağını belirtti.

Önümüzdeki haftanın başkanlık sloganı “Amerikan Ürünü Satın Alın” olacaktır. İcra emri, devlet kurumlarının ve kuruluşlarının Amerikan şirketlerinden mal ve hizmet satın almasını gerektirecek.

Ana tema, Salı Eşitlik, Çarşamba İklim Değişikliği, Perşembe Sağlık ve Cuma Göç olacaktır. Biden, yukarıdaki alanlarda işleri kolaylaştırmak için kararnameler imzalayacaktır.

Yeni ilan edilen başkanlık takvimindeki şubat ayı, “Amerika’nın dünyadaki konumunun yeniden sağlanmasına” adanmıştır.

İlgili Haber  ABD seçimi, mülteciler ve göçmenlerin yararlandığı sağlık hizmetlerini nasıl etkiledi
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone ol!